Güneydoğu'da yüzbinler İsrail'i protesto etti-FOTO

İsrail'in Gazze Filosu'ndaki insan hakları aktivistlerine kanlı saldırısı Güneydoğu'da yüzbini aşkın kişi tarafından protesto edildi.

Güneydoğu'da yüzbinler İsrail'i protesto etti-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere Akdeniz'de saldırı düzenlenmesi Güneydoğu'da yüzbinlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. Düzenlenen mitinglerde İsrail'e öfke yağdı.

Diyarbakır’da tarihi Ulu Camii önünde öğle namazından sonra toplanan yaklaşık 10 bin kişi gemide ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Bazı protestocular namazlarını Filistin bayrakları üzerinde kılması dikkat çekti. Bazı protestocuların ellerinde Kalaşnikof tüfek resimlerinin olduğu dövizler bulunurken, sık sık, ‘Gazzeli kardeşim yanlız değilsin’, ‘Gazze furkan savaşıdır’, ‘Gidin İsraillilere söyleyin, Biz Muhammed’in ordusuyuz geri döndük, Kudüs yolunda ilerliyoruz’, ‘Amed(Diyarbakır) şehitlerine ağlıyor’ yazılı dövizler taşıdı.

eylem2.20100531171813.jpg

 Kadınlarında çocuklarıyla birlikte destek verdiği protesto gösterisinde, sık sık Türkçe ve Kürtçe, ‘Lailahe illah, İsrail lanetullah’, ‘Amed Hizbullah, Hamas omuz omuza’, ‘Kahrolsun İsrail’ sloganları atıldı. Gösteride Filistin Alimler Birliği Başkanı Muhammed Ebilhayır’a cep telefonuyla bağlanılarak düzenlenen gösteriyle ilgili kendisine bilgi verildi ve mesajı tercüme edilerek protestoculara canlı aktarıldı. Özgür Der Başkanı avukat Serdar Bülent Yılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bu saldırıya karşı sessiz kalmamasını, gerekirse gemilerdekilerin kurtarılması için operasyon yapması gerektiğini söyledi. Sık sık direniş ve savaş sloganlarının atıldığı gösteride daha sonra toplu halde dua edildi. Göstericilerin, “Allahım senin yolunda bize öldürülmeyi nasip et” diye dua etmesi de dikkat çekti. Gösteri olaysız sona erdi.

batman.jpg

( Batman)

Batman’da 15 bin kişi, İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren gemileri saldırmasını protesto etti. Batman Düşünce ve İnanç Platformu’nün Turgut Özal Bulvarı üzerinde düzenlediği yürüyüşe katılanlar, ‘Kahrolsun İsrail’, ‘İsrail Ortadoğu’dan defol’, ‘Hamas’a selam dirinişe devam’, ‘Gemiye uzanan eller kırılsın’ sloganları attı. Düşünce ve İnanç Platformu sözcüsü Şafi Özperk, “İsrail’in Müslümanlara yaptığı zulümüm karşılığını mutlaka görecektir. İnsani yardımı bile tahammül edemeyen siyonistler Ortadoğu’da terör estirmeye devam ediyor” dedi.

eylem3.20100531172209.jpg

YARALILARDAN BİRİ BİNGÖLLÜ

İsrail’in yardım gemilerine saldırması Bingöl’de Gazze Gönüllüler Platformu tarafından Dörtyol Saat Kulesi önünde düzenlenen mitingle protesto edildi. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı mitingde Platform üyesi Ahmet Çibik, gemide bulunan İHH Bingöl Temsilcisi Muhittin Gilli'nin de yaralılar arasında bulunduğunu açıkladı. İsrail'in Filistin'e insani yardım götüren gemiye yaptığı saldırıyı kınadıklarını söyleyen Çibik, “Hapishaneye çevrilen bölge hapishane koşullarından dahi yoksun bulunuyor. Tüm dünyada bu zulme sessiz yüreklerde yankı buldu. Dünyanın vicdanı harekete geçti. Ve bu aktivist gruplar uluslararası toplumun sessizliği, Arap yönetimlerinin güvenilmezliği karşısında, ablukayı kırmak ve bu zulme dünyaya duyurabilmek için gemilerle yola çıktılar. Gazze ablukayı kırmaya yönelik bu girişimin dünyanın bütün özgür halkları tarafından desteklendi” dedi.

MİDYAT’TA TEPKİ

Midyat’ta farklı din ve kültürlere ait 12 sivil toplum örgütü üyeleri de İsrail’in saldırısını protesto etti. Atatürk Parkı önünde toplanan grup hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra fatiha okudu. Dünya Mıhellemiler Birliği Eş Başkanı Mehmet Ali Aslan, “Bugün bir insanlık dramının daha yaşandığını ve bu şuçu işleyenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanmasını istiyoruz” dedi.

Protestocular, Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Mıhellemici dövizler de açtı
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 17:35
banner53
YORUM EKLE

banner39