banner39

Güneydoğu'yu şahlandıracak projenin içeriği

Kaynanğı da dahil herşeyiyle hazır olan GAP eylem palnının içeriği Erdoğan tarafından açıklandı.

Arşiv 27.05.2008, 18:12 27.05.2008, 18:12
Güneydoğu'yu şahlandıracak projenin içeriği


2012 yılında tamamlanmasını öngören GAP Eylem Planı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyarbakırda açıklandı.

Toplam 82 sayfa ve dört ana bölümden oluşan GAP Eylem Planı uyarınca, halen 26,7 milyar YTL toplam finansman ihtiyacı bulunan proje için, 2008-2012 yılları arasında merkezi bütçeden 14,5 milyar YTL ek kaynak ayrılması planlanıyor.

Halihazırda öngörülen olağan kaynak miktarı 7,2 milyar YTL olarak hesaplanırken, Eylem Planı sonucunda ek finansman ihtiyacı 19,4 milyar YTL olacak.

Merkezi bütçe dışı finansman kaynakları ise 4,8 milyar YTL olarak öngörüldü.

Projeye harcanacak 26,7 milyar YTL içinde en büyük pay, 20 milyar YTL ile alt yapının geliştirilmesine harcanacak.

Bu çerçevede ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesine 1,3 milyar YTL, sosyal gelişmenin sağlanmasına 5,1 milyar YTL harcanacak.

Daha önce proje için 4,6 milyar YTL'si alt yapının geliştirilmesi, 2,4 milyar YTL'si de sosyal gelişmenin sağlanması olmak üzere 7,2 milyar YTL'lik kaynak aktarılması söz konusu iken, bu rakam, Eylem Planı çerçevesinde oluşturulacak kaynaklarla artırılıyor.

Eylem Planı kapsamında ek finansman ihtiyacı ise 1,1 milyar YTL'si ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi, 2,7 milyar YTL'si sosyal gelişmenin sağlanması, 15,4 milyar YTL'si de alt yapının geliştirilmesine olmak üzere, toplam 19,4 milyar YTL olarak öngörülüyor.

Plan çerçevesinde merkezi bütçe dışı finansman kaynaklarından sağlanacak 4,8 milyar YTL de, alt yapının geliştirilmesine kullanılacak.

5 yıl içinde merkezi bütçeden ayrılması öngörülen 14,5 milyar YTL'lik ek kaynağın en büyük kalemini ise 10,6 milyar YTL ile alt yapı yatırımları teşkil ediyor.

Bu arada GAP Eylem Planı dört ana bölünden oluşuyor. 'Ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi' başlığı altında, cazibe merkezleri, teşvik politikaları, KOBİ destekleri ve kümelenme, teknoparklar, kültür-turizm, doğal kaynaklar ve yenilenebilir enerji ile tarım alt konuları yer alıyor.

'Sosyal gelişmenin sağlanması' başlığındaki faaliyetler ise eğitim, istihdam, sağlık, sosyal hizmet ve yardımlar ile kültür, sanat, spor alanlarında yapılacak yatırımlardan oluşuyor.

'Alt yapı' ana başlığı altında sulama, enerji, ulaştırma, sosyal ve fiziki alt yapı yatırımları bulunuyor.

Eylem planının dördüncü ve son ayağı olan 'kurumsal kapasitenin geliştirilmesi' başlığı altında ise yerel idareler ve bölgesel kuruluşlara yapılacak harcamalar sıralanıyor.

Öte yandan GAP Eylem Planı finansman tablosuna göre, en fazla finansman ihtiyacı hissedilen 'alt yapının geliştirilmesi' konusunda, en büyük harcama 10,3 milyar YTL ile sulamaya yapılacak.

Hali hazırda sulama yatırımları için öngörülen olağan kaynak miktarı 600 milyon YTL iken, eylem planı sonucunda ek finansman ihtiyacı 10,7 milyar YTL olarak hesaplandı.

Merkezi bütçe dışı finansman kaynaklarından sağlanacak 1,9 milyar YTL finansmanın ardından, 5 yıl içinde merkezi bütçeden 8,7 milyar YTL ek kaynak ayrılması planlandı.Kaynak: AA


banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?