banner39

Güney'in kayıp kayıtlarında işkence çıktı

Tuncay Güney'in poliste verdiği ifadelerin kayıp bölümlerini MİT mahkemeye gönderdi: Güney'e sorguda işkence yapıldığı ortaya çıktı.

Arşiv 07.04.2009, 08:04 07.04.2009, 08:04
Güney'in kayıp kayıtlarında işkence çıktı

Tuncay Güney'in 2001 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ifadesine dair kayıtlar bir süre önce sanık avukatlarına verilmişti ancak avukatlara göre sorgu kaydından bazı bölümler planlı bir şekilde çıkarılmış ve montajlanmıştı.

Avukatların girişimleri sonucu kayıp bölümlerin MİT arşivinde olduğu belirlendi ve kayıtlar mahkemeye gönderildi.

Sorgu kaydından kasıtlı olarak çıkarıldığı belirtilen bölümler bilirkişi tarafından incelendi. İncelenen bölümde Tuncay Güney'e kötü muamele yapıldığı doğrulandı.

Bilirkişi notunda, sorgu sırasında 2 dakika 40 saniye süreyle anlaşılamayan sesler geldiği, ardından da bağırma, istifra ve ağlama sesleri duyulduğu belirtiliyor.

Ayrıca sorguculardan birinin "yazık adama" dediği, diğerinin ise "şunun işkencesi bitsin diğerine geçeceğiz" şeklinde konuştuğu belirtiliyor.

Sorguya dair dağıtılan ilk görüntülerde Tuncay Güney'in olayları anlatırken akıcı ve emin bir şekilde konuştuğu görülüyordu.

Mahkemeye sonradan gönderilen eksik bölümlerin ise akıcı konuşmaların öncesindeki yönlendirmelerden ibaret olması dikkat çekiyor.

Aynı kayıtta Tuncay Güney bazı gazetecilerin Veli Küçük'ün istediği doğrultusunda yazılar yazdıklarını anlatıyor. Sorgu kaydının eksik bölümlerinin "yayın yasağı" şartıyla sanık avukatlarına verilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: NTV

banner53
Yorumlar (2)
mindo 12 yıl önce
Adil Serdar Saçan 99 senesinde Adnan OKTAR ve BAV üyelerine inanılmaz işkenceler yapmış ve zorla ifadelerini almıştı. Ergenekon terör örgütünün maşalarından olduğu için şu anda içerde olan Saçan hak ettiği cezayı çekmeli.
meral özyurt 12 yıl önce
Adnan OKTAR'a yaptığı işkencelerden sonra Adil Serdar Saçan içeride.Aslında o dönemde BAV'a karşı komplo kuran herkesin akıbeti aynı oldu. Allah dinine yardım edenlere yardım ediyor
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?