Gürcistan: Abhazya sınırı yeniden açılsın

Gürcistan anlaşma gereği Abhazya'dan iki tarafça denetlenebilecek şekilde sınırların açılmasını istedi.

Gürcistan: Abhazya sınırı yeniden açılsın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan, Abhazya'nın sınırlarını kapatmasını, 1994'teki ateşkes anlaşmasının ihlali olduğunu belirterek, sınırların yeniden açılmasını istedi.

1992'de tek taraflı olarak Gürcistan'dan ayrılan Abhazya, 1992-1993'deki Gürcü-Abhaz savaşının ardından 1994'te Tiflis yönetimiyle ateşkes anlaşması imzalamıştı.

BM dahil uluslararası kurumlar ile Avrupa Birliği ve diğer ülkeler, Abhazya'yı Gürcistan'ın parçası olarak tanıyor. Ancak Abhaz ayrılıkçıların kurduğu hükümet Rusya tarafından destekleniyor.

Gürcistan Parlamentosu Yeniden Entegrasyon Komitesi Başkanı Shota Malashiya bugün yaptığı açıklamada, Gürcistan ile Abhazya arasındaki ateşkes anlaşmasına göre, sınırlardaki faaliyetlerin her iki tarafça da denetlenebilmesi gerektiğini söyledi.

Gürcü hükümeti ise, Abhazya'nın sınırları kapatmasını "insan hakları ihlali" olarak kınanması çağrısında bulundu.

Abhazya'nın başkenti Sukhumi'de dün meydana gelen patlamada 6 kişi yaralanmış, Abhaz yetkililer patlamadan Gürcü yetkililerin sorumlu olduğunu ileri sürerek, sınırı geçişlere kapamıştı. Hafta sonunda da Sukhumi'nin kuzeybatısındaki Gagra şehrinde iki patlama meydana gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2008, 16:16
YORUM EKLE

banner33

banner37