banner15

Gürcistan Ayazda Kaldı

Doğalgaz hattına düzenlenen saldırılar sonrası Gürcistan'ın bazı kesimleri, kışın en soğuk günlerinde gaz ve elektriksiz kaldı. Gürcü liderin sabotajla suçladığı Rusya öfkeli.

Gürcistan Ayazda Kaldı

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin ülkesinin doğalgaz boru hatlarına sabotaj düzenlemekle suçladığı Rus hükümeti tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, söz konusu iddia "çok gülünç" olarak nitelendirildi. Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesinde iki doğalgaz boru hattı ve bir santralde aynı anda meydana gelen patlamalar sonucu, Gürcistan ve Ermenistan'a doğalgaz sevkiyatı kesilmişti. Patlamalar, Gürcistan'da son 20 yılın en soğuk günlerinden birine rastladı.

Saldırılar yüzünden ayrıca ülkenin dörtte birine elektrik verilemedi. Rusya şimdi ülkeye Azerbaycan üzerinden ek doğalgaz takviyesi yapıyor. Boru hattındaki tamir çabaları da sürüyor. Ancak Gürcistan'da başkent Tiflis'in bazı semtleri dahil, kimi bölgelere birkaç gün süreyle doğalgaz ve elektrik verilemeyecek.

'Kontrol çabası'

Rus savcılar, Rusya topraklarında meydana gelen patlamalarla ilgili soruşturma başlattı. Kremlin, eylemin arkasında Rusya karşıtı isyancıların olabileceğini söylüyor. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rus yetkililerce defalarca tehdit edildiklerini, Moskova'nın Gürcistan'dan geçen boru hatlarını kontrol etmek istediğini söylemişti. Mihail Saakaşvili, BBC'ye yaptığı açıklamada Rus yetkilileri ülkesinin boru hatlarına saldırı düzenlemekle suçlamıştı.

Rusya ay başında da fiyat anlaşmazlığı nedeniyle bir süre Ukrayna'ya gaz vermemişti. Moskova'daki muhabirimiz son gelişmelerin Rus enerji kaynaklarının güvenilirliği konusunda Batı'da oluşan şüpheleri arttıracağını söylüyor.

Kaynak: BBC


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48