banner39

Gürcistan-Güney Osetya gerginliği tırmanıyor

Gürcisan ile Güney Osetya sınırındaki gerginlik iyice tırmanırken, taraflar karşılıklı suçlamalarda bulundu.

Arşiv 05.08.2008, 20:51 06.08.2008, 09:41
Gürcistan-Güney Osetya gerginliği tırmanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tiflis yönetiminden bağımsızlık isteyen Güney Osetya'nın Gürcisan sınırında yaşanan gerginlik son günlerde iyice tırmanırken, her iki taraf karşılıklı suçlamalara devam ediyor.

Güney Osetya Cumhurbaşkanı'nın Rusya'daki özel temsilcisi Dimitriy Medoyev, konuyla ilgili RİA Novosti Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında, yaşanan son olaylar dolayısıyla Gürcistan yönetimi ve batılı devletlere sert eleştirilerde bulundu.

Tiflis yönetiminin başta ABD olmak üzere batılı güçlerce destekleniyor olmasının bölgedeki gerginliği tırmandırdığı iddiasında bulunan Medoyev, "Gürcü silahlı birliklerinin 1 Ağustos'ta Güney Osetya'ya yaptığı saldırı sonucu 6 vatandaşımız hayatını kaybetti. Çok sayıda ev ve işyeri hasar gördü. Verdiğimiz karşılık sonucunda ise Gürcü tarafı 19 kayıp verdi. Halbuki Gürcü tarafı halk tepkisinden korktuğu için verdiği gerçek kayıp sayısını saklamaya devam ediyor" dedi.

Gürcü saldırısının NATO'nun bölgedeki askeri tatbikatıyla eşzamanlı gerçekleşmesinin tesadüfi olmadığını savunan Medoyev, "ABD'de cumhurbaşkanı seçimlerinin nasıl sonuçlanacağı ve yönetime kimin geleceği belirsiz. Ayrıca Gürcü halkı da bir an önce Saakaşvili'nin faşist rejiminden kurtulmak istiyor. Bu nedenlerle Sakaaşvili yönetimi 'iç sorunları' güç kullanma yoluyla acil çözmeye karar vermiş. Güney Osetya'ya yapılan saldırıya başka anlam veremiyoruz" diye konuştu.

Güney Osetya yönetiminin başta çocuk ve kadınlar olmak üzere bölgeden 3 binden fazla sivili tahliye ettiğini ve tahliye çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Medoyev, "Biz savaşa hazırız. Kuzey Osetyalı kardeşlerimiz de gönüllü olarak bize destek verecek. Ayıca Rus tarafından da gönüllü birliklerin bize yardım başvurularını almaktayız. Elimizdeki mevcut imkanlar Gürcistan ile olası bir savaşta düşmana gerekli cevabı verebilecek düzeydedir" şeklinde konuştu.

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın özel temsilcisi Yuriy Popov, bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Güney Osetya ile Gürcistan arasındaki gerginliğin savaşa dönüşmesi durumunda Rusya'nın bu savaşa seyirci kalmayacağını beyan etti. Bilindiği gibi Rusya'nın desteği altında tek yanlı olarak Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'da yaklaşık 3 bin Rus askeri bulunuyor.

Yorumlar (1)
devam ediyor 14 yıl önce
Dünya Saakaşvilinin cinayetlerini görmezden gelmeyecek. Gürcistan yeni cinayetler işliyor. Israrla barış istiyoruz ama Gürcistan ısrarla cinayetlerine devam ediyor. Bu konuda Osetya ve Abhazyanın yalnız olmadığını, diğer kafkasyalı özerk cumhuriyetlerin oset ve abhaz kardeşlerinin yanında olduğunu, kafkasyadaki özerk cumhuriyetlerin en güçlü müttefiki Rusyanında, bedeli ne olursa olsun sonuna kadar ve koşulsuz olarak Osetya ve Abhazyanın yanında olduğunu, bildiririz. Zalimlerin, barış, hukuk ve insanlık düşmanlarının zulmünü kendilerine döndürürüz.
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?