banner39

Gürcistan-Rusya gerginliği sürüyor

Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, sorunların çözümü için Rusya ile karşılıklı diyalog istedi.

Arşiv 28.05.2008, 11:44 28.05.2008, 11:44
Gürcistan-Rusya gerginliği sürüyor


Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, tek yanlı bağımsızlık ilan eden Abhazya'daki sorunlu bölgede görevli Rus barış güçlerinin yapısında köklü değişikliklere gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Gürcistan Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Saakaşvili, dünkü ulusal güvenlik toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya ile yaşadıkları mevcut sorunların çözümü için karşılıklı diyalog başlatılması gerektiğini kaydetti.

Gürcistan'a ait insansız keşif uçağının, Abhazya sınırında uçuş yaptığı sırada Rus savaş uçağı tarafından düşürülmesinin BM inceleme grubunun hazırladığı raporunda da doğrulandığını kaydeden Saakaşvili, gelinen bu aşamadan sonra bölgedeki Rus barış güçlerinin yapısının değiştirilmesinin zorunluluk haline geldiğini ifade etti.

Rus barış güçlerinin yapısının değiştirilmesinin kolay olmayacağını da vurgulayan Saakaşvili, ancak Rusya ve diğer ülkelerle bu konuda etkin bir çalışma başlatacaklarını kaydetti.

Saakaşvili, Rusya ile birlikte tüm sorunlara ortak çözüm üretmek istediklerini belirterek, "Abhazya'daki gerginliğin azaltılması öyle zannediyorum bizim olduğu kadar Rusya'yı da yakından ilgilendiriyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile 6-7 Haziranda görüşeceğini kaydeden Saakaşvili, Rusya'nın Abhazya'daki ayrılıkçı yönetimle ilişkilerini geliştirme kararı almasının da çözüm bulması gereken önemli konular arasında yer aldığını söyledi.

Gürcistan, Abhazya ve bir diğer ayrılıkçı bölge Güney Osetya'daki Rus barış güçlerinin, üstlendikleri görev ve sorumlulukları yerine getirmediği gerekçesiyle her fırsatta değiştirilmesini istiyor.

Rusya, son dönemde Abhazya'daki artan gerginlik ve Gürcistan'ın bir askeri operasyon hazırlığında olduğunu ileri sürerek, bölgedeki barış güçlerinin sayısını 3000'e kadar artırmıştı.

Gürcistan, 20 Nisanda Abhazya sınırında uçuş yapan keşif uçağının Rusya'ya ait (MİG-29) savaş uçağı tarafından düşürüldüğünü iddia etmiş ve bu konuyla ilgili BM'den araştırma yapmasını istemişti.

Rusya, Gürcistan'ın bugüne kadar ortaya attığı hiçbir iddiayı kabul etmedi.

Abhazya yönetimi ise mart ayından bu yana bölgede uçuş yapan Gürcistan'a ait 7 insansız keşif uçağını düşürdüğünü iddia ediyor ve bu uçakların düşürülmesinin Rusya ile hiçbir ilgisinin olmadığını belirtiyor.

Gürcistan, BM inceleme grubunun raporunun açıklanmasının ardından Rusya'ya protesto notası vererek, bu ülkeden ayrıca tazminat talebinde bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?