banner39

Gürcistan, Rusya'dan özür bekliyor

Gürcistan, düşürülen uçaklarla ilgili olarak Rusya'nın özür dilemesini istiyor

Arşiv 27.05.2008, 16:43 27.05.2008, 18:35
Gürcistan, Rusya'dan özür bekliyor


Gürcistan, Rusya uçağının Gürcü casus uçağını geçen ay düşürdüğü ile ilgili raporunun ardından Moskova'dan özür dilemesini istedi.

Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze, bakanlığa Rusya büyükelçisinin çağrılmasından sonra, gazetecilere, "Gürcistan protesto ediyor. Rusya'dan özür talep ediyor. Düşürülen insansız uçağın tazmin edilmesini istiyor" dedi.

Gürcistan'daki Rusya büyükelçisi Vyacheslav Kovalenko bugün erken saatlerde Gürcistan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Olayla ilgili bir protesto notası verildi.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı, raporu hazırlayan BM heyeti ile bir meselelerinin olmadığını ancak rapordaki bilginin tarafsız olmadığına ve taraf tutulduğuna inandıklarını bildirdi. Bakanlığın internet adresinde yayımlanan bildiride, "Araştırmaların kalitesi güven vermiyor" iddiasında bulunuldu.

Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan ilgili raporda, düşürülen insansız casus uçağından alınan radar kayıtları ve video görüntülerine göre Gürcistan'a ait casus uçağın bir Rus uçağından ateşlenen bir füze ile düşürüldüğünün anlaşıldığını belirtmişti.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?