banner39

Gürcistan SSCB Asker Anıtı'nı yıkıyor

Gürcistan, Tiflis'te bulunan SSCB Asker Anıtı'nı yıkacaklarını bildirdi.

Arşiv 18.12.2009, 13:52 18.12.2009, 13:53
Gürcistan  SSCB Asker Anıtı'nı yıkıyor

 

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te bulunan II. Dünya Savaşı Anıtı yıkılıyor. Anıtın yıkımı için ekipler çalışmaya başlarken, Rusya'dan sert tepkiler yükseldi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilirken, Duma Başkan Yardımcısı Sergey Stepaşin olayı tamamı ile bir saygısızlık ve Sovyetler Birliği'nde birlikte savaşan Gürcü askerlerine karşı da bir hakaret olarak niteledi. İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği ordusu içinde yaklaşık 300 bin Gürcü askerinin öldüğü kaydediliyor. Duma Milletvekili Aleksey Ostrovski yaptığı değerlendirmede, bu tür suçların tüm uluslararası görüşmelerde dile getirilmesi gerektiğini belirtti.

Saakaşvili parlamentoda yaptığı konuşmada Kutaisi şehrinde yeni bir anıtın inşa edileceğini açıklasa da 46 metre yüksekliğindeki bronz heykelin yıkılması Gürcü muhalefetinin de tepkisine neden oldu. Heykelin bulunduğu alana yeni parlamento binasının yapılmasının planlandığı ifade ediliyor. Rus medyasının iddiasına göre heykel, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin 21 Aralık doğum günü anısına yıkılıyor.

Gürcistan muhalefeti Hıristiyan Demokrat Parti lideri Georgi Ahlediani yaptığı açıklamada, "Tarihi hatıraların ne kamuoyuna, ne muhalefete ve sivil toplum liderlerine sorulmadan yıkılması, Saakaşvili yönetiminin halkın düşüncelerini hiç dikkate almadığını açık bir göstergesidir." dedi.

Tiflis belediyesi yetkilisi Jemal Tsuladze Reuters'a yaptığı açıklamada, kararın hükümet tarafından alındığını, kendilerinin sadece uygulayıcı olduklarını söyledi. Tsuladze, "Anıtın bronz kısmı Kutaisi şehrinde yeni yapılacak anıta yerleştirilecek. Ancak tüm anıtı oraya taşımak mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü