banner39

Gürcistan ve Abhazya barış planında anlaştı

Kommersant, iki ülkenin temel sorunlarda anlaşma sağladığını yazdı.

Arşiv 19.05.2008, 12:39 19.05.2008, 14:29
Gürcistan ve Abhazya barış planında anlaştı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan ve Abhazya anlaşmazlıklara son verecek bir plan üzerinde anlaşmaya vardı. Kommersant gazetesi, Abhazya lideri Sergey Bagapş'ın bugün konuyu Moskova'da ele alacağını bildirdi.

Kommersant gazetesinin, Abhazya hükümet kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, taraflar ilk adım olarak Moskova'nın arabulucuğunda Gürcü mültecilerin Abhazya'ya dönmesi ve Gürcü askerlerin Abhazya'nın kuzeyindeki Kodori vadisinden geri çekilmesi karşılığında, güç kullanılmaması anlaşmasına imza atacak.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, gazeteye yaptığı açıklamada, "Başlıca meseleler hakkında ikili seviyede temel bir anlaşmaya vardık. Ancak çözülecek daha çok detay var" dedi.

Güney Osetya ve Abhazya, 1990'lı yılların başlarında Sovyetler Birliği'nin çökmesi üzerine Gürcistan'dan ayrılmıştı. Gürcü-Abhaz çatışmasında en az 10 bin kişi, Gürcü-Güney Osetya çatışmalarında ise yaklaşık 30 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Gürcistan, bağımsızlıklarını tek taraflı ilan eden iki cumhuriyeti tekrar Gürcistan topraklarına katmak istiyor, Rusya'yı da bu toprakları ilhak etmeye çalışmakla suçluyor.

Kremlin'in Nisan ortalarında Abhazya ve Güney Osetya arasında daha yakın ilişkiler kurması üzerine Moskova ve Tiflis arasındaki ilişkiler birden bozulmuştu.

Rusya son günlerde Abhazya'daki barış gücü asker sayısını artırdı, ancak asker sayısının Gürcistan ile imzalanan anlaşmanın limitleri içinde olduğunu savundu.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?