Gürcistan, Yukarı Karabağ seçimini tanımadı

Gürcistan, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'da yapılan "parlamento" seçimlerini tanımadı.

Gürcistan, Yukarı Karabağ seçimini tanımadı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan, Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ bölgesinde 23 Mayısta yapılan "parlamento" seçimlerini tanımadığını açıkladı.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Gürcü yönetiminin Azerbaycan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediği ve işgal altındaki Yukarı Karabağ'da yapılan "parlamento" seçimlerini tanımadığı bildirildi.

Açıklamada, Gürcistan'ın, Yukarı Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduğu belirtilerek, "Bölgede yürütülen barışçıl müzakerelerin başka bir alternatifinin olmadığı ve sorunun çözülmesi için münasip sonuç alıncaya kadar, sürecin uluslararası kurum ve kuruluşların desteğiyle sürdürülmesi gerektiği kanaatindeyiz" ifadesi kullanıldı.

Yukarı Karabağ'da 23 Mayısta yapılan "parlamento" seçimlerini Rusya, Fransa, Arjantin, Slovakya ve Hollanda'dan gözlemciler izlemişti.

Seçimleri kınayan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da bu seçimlere gözlemci statüsüyle katılanların Azerbaycan'a girişlerine izin verilmeyeceğini duyurmuştu. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 05:13
banner53
YORUM EKLE

banner39