banner39

Gürcistan`da 9 Nisan'ı gergin bekleyiş

Gürcistan muhalefeti 9 Nisan eylemi öncesinde Saakaşvili yönetiminin kendilerine baskı uyguladığını öne sürüyor

Arşiv 05.04.2009, 09:48 05.04.2009, 09:48
Gürcistan`da 9 Nisan'ı gergin bekleyiş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Muhalifler eylemde Saakaşvili'nin istifasını ve erken seçim talep edecek. Kısa bir süre önce eski meclis başkanı Vahit Gürcistan demokrasi hareketi  başkanı Nino Burdjanadze'nin temsilcileri göz altına alındı. Diğer muhalif parti başkanı İrakli Alasaniya da taraftarlarının takip edildiğini öne sürdü.

Muhalifler 9 Nisan gösterisinde emniyet birimlerinin güç kullanacağından endişe duyuyor. Bu konu AB ülkeleri Gürcistan büyükelçilerinin muhalefet ile görüşmesinde de dile getirildi. Görüşme sonrasında açıklama yapan Burdjanadze, Saakaşvili'nin bir an önce görevi bırakması gerektiğini öne sürdü ve devlet başkanının yeni bir savaş çıkarmasından endişe duyduğunu ifade etti.

Muhalif parti liderleri Saakaşvili'nin güç kullanılarak görevden alınmasına karşı olduklarını ve demokratik yolla onu devireceklerini iddia ettiler.

Gürcistan resmi birimleri ise 9 Nisan öncesi provakasyon uyarısı yaptı.  Eylemde emniyet birimlerine karşı güç kullanabileceğini öne süren yetkililer, bu durumdan endişe duyduklarını açıkladılar.

12 Mart tarihinde büyük muhalif partilerin liderleri bir araya gelmiş ve milli anlaşma deklerasyonuna imza atmışlardı. Muhalifler Mihail Saakaşvili'nin istifasını talep etmek maksadıyla imza toplamaya başlamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?