banner39

Gürcistan'da muhalefet hükümetle diyaloğu kesti

Gürcistan'da bir araya gelem muhalefet partileri, birleşik muhalefet koalisyonu oluşturarak hükümetle diyaloğu kesti.

Arşiv 09.02.2008, 14:16 09.02.2008, 14:16
Gürcistan'da muhalefet hükümetle diyaloğu kesti


Gürcistan'da muhalefetteki 9 siyasi partinin bir araya gelerek oluşturduğu birleşik muhalefet koalisyonu hükümetle diyaloğu kestiğini açıkladı.

Halk Partisi lideri Koba Davitaşvili, gazetecilere yaptığı açıklamada, parlamento önünde 15 Şubattan itibaren başlatacakları kitlesel gösteriler için Tiflis belediyesine başvuruda bulunduklarını belirterek, hükümetle uzlaşma arayışının sona erdiğini kaydetti.

Muhalefetin ana taleplerinin karşılanmayacağına kanaat getirdiklerini ifade eden Davitaşvili, hükümetle gelinen bu aşamadan sonra diyaloğu devam ettirmenin bir anlamı kalmadığını söyledi.

Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Levan Tarhınişvili ve devlet televizyonunun genel müdürü Tamar Kinsuraşvili'nin görevinden istifa etmesini talep ettiklerini kaydeden Davitaşvili, siyasi tutukluların da bir an önce serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Parlamento Başkanı Nino Burcanadze, muhalefetin ani bir kararla diyalogdan çekilmesi ve ültimatom yolunu tercih etmesinin çok şaşırtıcı olduğunu belirterek, muhalefet partileriyle uzlaşma sağlayabilmek için her şeyi yaptıklarını kaydetti.

Birleşik muhalefet koalisyonu, daha önce hükümete taleplerini içeren ültimatom niteliğinde memorandum vermiş ve isteklerinin yerine getirilmesi için 15 Şubata kadar süre tanıdığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?