banner39

Gürcistan'da Saakaşvili'ye istifa çağrısı

Gürcistan'da parlamento binası önünde toplanan binlerce muhalif, Saakaşvili'nin istifasını istedi.

Arşiv 10.04.2009, 00:48 10.04.2009, 06:22
Gürcistan'da Saakaşvili'ye istifa çağrısı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te bugün başladığı protesto gösterilerinde Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili'nin istifasını isteyen birleşik muhalefet, Saakaşvili 24 saat içinde istifa etmezse ülke çapında sivil itaatsizlik hareketine geçeceğini ve iktidarı güç kullanmadan barışçıl protesto eylemleriyle devireceğini açıkladı.

Tiflis'te muhalefetin Devlet Başkanı Michael Saakaşvili'yi protesto etmek amacıyla düzenlediği geniş katılımlı gösteriler sürüyor. Parlamento binası önündeki meydanda toplanan on binlerce kişiye seslenen eski Parlamento Başkanı Nino Burcanadze, "Gürcü halkı artık Saakaşvili'yi istememektedir. Bir an önce istifa ederek, ülke gelişimi ve derin siyasi, ekonomik krizin aşılması için yeni siyasetçilere yer vermelidir" dedi.

Muhalefet liderlerinden Gürcistan'ın eski BM temsilcisi İrakli Alasaniya da, "Saakaşvili'yi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Gürcü halkının taleplerini yerine getirerek ülkeyi daha güç duruma bırakmadan gitmelidir" şeklinde konuştu.

Muhalefet, gösterilerin yarından itibaren Saakalşvili'nin istifasına kadar aralıksız devam edeceğini açıkladı. Muhalefet taraftarları, Gürcistan devlet televizyonu önünde de protesto mitingi düzenleyerek, muhalefet liderlerinin devlet televizyonunda canlı yayına çıkmasını istediler.

Gürcü polisi başkentte gerçekleştirilen gösteriler nedeniyle geniş çaplı güvenlik önlemleri alırken, parlamento ile hükümet binalarının özel timler tarafından korundukları öğrenildi.

Öte yandan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili, 20 yıl önce Sovyet ordusu tarafından katledilen Gürcü bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybedenleri anma töreninde, muhalefet lideri Levan Gaçeçiladze'nin yanına gelerek ölenler için dua etti. Muhalefet lideri ile konuşmayan Saakaşvili, gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, "Farklı görüşlerimiz olabilir ancak bizim tek bir vatanımız var. Bu vatan için birlik ve beraberlik içinde olmalıyız" dedi.

Gürcistan dini lideri patrik İlia ise, muhalefet ve iktidara soğukkanlı davranmaları çağrısında bulundu.

Tiflis'te gelişen olayları dikkatle izleyen Rusya'dan herhangi bir resmi açıklama gelmezken, şehirden 60 kilometre uzaklıktaki Güney Osetya bölgesinde konuşlanmış olan Rus askeri birliklerinde hareketlenmeler başladı.

banner53
Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
saakasvili istifa edip kankasi katil bushun yanina gitsin ayni kafadalar cunku ikisi.insalik dusmanlari.canlari cehenneme
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?