banner39

Gürcistan'da seçim zaferi iktidar partisinin

Gürcistan seçimlerini, oyların yüzde 60'ını alan Saakaşvili'nin partisi kazandı.

Arşiv 22.05.2008, 09:32 22.05.2008, 13:53
Gürcistan'da seçim zaferi iktidar partisinin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan'da yapılan erken parlamento seçimlerini iktidar partisinin kazandığını açıklandı.

Gürcistan Merkezi Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde kayıtlı 4.5 milyon seçmenin yüzde 55'inin oy kullandığını, seçmen oylarının yüzde 20'lik kısmının sayılması sonucunda ise Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili'nin liderlik yaptığı Ulusal Hareket Partisi'nin oyların yüzde 60'ını alarak, büyük farkla birinciliği koruduğunu belirtildi. İktidar partisini oyların yüzde 14'ünü alan Birleşik Muhalefet izlerken, Hıristiyan Demokrat Partisi ile İş Partisi'nin de yüzde 5 olan barajı aştıkları bildirildi.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili, Gürcistan'da demokrasi zaferi olarak nitelediği parlamento seçimlerinin Gürcü halkın gerçek iradesi yansıdığını savundu.

Gürcü lider, "İktidar partisinin başkanı olarak 4 yıl önce başladığımız ekonomi kalkınma ve NATO üyeliği yolunda ilerlemeye kararlılıkla devam edeceğiz" dedi. Bu arada, Birleşik Muhalefet, iktidarın seçimlere hile karıştırdığını ileri sürerek seçmenlere baskı uygulandığı ve sandıktan çıkan sonuç tutanakları da tahrif edildiklerini açıkladı.

2003 yılında Gül Devrimi ile iktidara gelen Mikheil Saakaşvili, başlıca amacının ülkeyi NATO üyesi yapmak ve Rusya'nın desteğini arkasına alan ayrılıkçı Abhazya bölgesini yeniden Gürcistan'a katmak olduğunu açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?