banner39

Gürcü keşif uçaklarını Rusya düşürdü

BM'ye göre, insansız Gürcü uçağını, Rus uçakları düşürdü

Arşiv 26.05.2008, 13:48 26.05.2008, 15:46
Gürcü keşif uçaklarını Rusya düşürdü

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, insansız Gürcistan uçağının Abhaz savaşçıları tarafından değil Rusya tarafından düşürüldüğünü söyledi.

Bir BM raporuna atıfta bulunan Bildt, "Bu sabah 20 Nisan olayları ile ilgili bir BM raporu yayımlandı. Raporda bizim bildiğimiz doğrulanıyor. Rusya'dan gelen bir Rus savaş uçağı Gürcistan uçağını vurdu. Rus savaş uçağı Abhazya yakınlarında Karadeniz üzerinde devriye uçuşu yaparken olay meydana geldi." dedi.

Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere konuşan Bildt, "Olayın Gürcistan versiyonu doğrulandı. Rus versiyonu delillerle çürütüldü. Bu önemli bir gerçektir." dedi.

Moskova'nın Abhazya ve Güney Osetya'yı desteklemesi sebebiyle Gürcistan ve Rusya arasındaki ilişkiler uzun zamandır gergin. 20 Nisan'da Gürcistan'ın Rusya'yı Abhazya üzerinde uçan insansız bir uçağını düşürmekle suçlaması üzerine ilişkiler daha da bozuldu. Rusya, suçlamayı reddetti ve uçağın Abhaz savaşçıların düşürdüğünü ileri sürdü. Abhaz savaşçılar da Rusya'nın iddiasını doğruladı.

14 Mayıs'ta Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, bazı Avrupa ülkelerini Gürcistan'a silah vermekle suçladı ve Kafkasya'nın silahlandırılmasının durdurulmasını istedi.

AB dışişleri bakanları toplantısında İsveç ve Polonya'nın ortak teklifi olan Gürcistan dahil doğudaki komşularla ilişkilerin artırılması konusu ele alınması bekleniyor. Bu arada, Gürcistan dışişleri bakan Normandiya ve Baltık ülkeleri temsilcileri ile görüşmelerde bulunmak üzere Brüksel'de bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?