banner39

Gürcüler hem Saakaşvili'ye hem de Rusya'ya karşı!

9 Nisan için geri sayım sürerken, muhalefetin tepkisi hem devlet başkanına hem Rusya`ya yöneldi

Arşiv 06.04.2009, 16:00 06.04.2009, 19:04
Gürcüler hem Saakaşvili'ye hem de Rusya'ya karşı!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

9 Nisan tarihinde Tiflis'te muhaliflerin protesto gösterileri başlayacak. Gözlemciler yeni bir Gürcistan ihtilalinin yolda olduğunu iddia ederken, gösterilerin meclis önünde yoğunlaşması bekleniyor.

Yirmi yıl önce Sovyet askerlerine karşı bağımsızlık talep eden Gürcülerin gösterilerine sahne olan meydanda, Saakaşvili muhaliflerine karşı 2007 yılında sert müdahaleler yapılmıştı.

Uzmanlar 9 Nisan eylemlerinin sembolik anlamı olacağını düşünüyor. Gürcü televizyon kanalları bu konuya geniş yer ayırıyor. Siyasiler olayları 2003'te yaşananlarla kıyaslıyor ve Şevardnadze'nin görevden uzaklaştırılmasını hatırlatıyor.

Nisan eylemlerinin erken seçim ile sonuçlanacağı öne sürülüyor. Ancak Gürcü liderin artıları da gözden kaçmıyor. Saakaşvili eski Sovyet ülkelerinin tamamının esas sorunu olan rüşveti büyük oranda önlemeyi başardı, devlet bütçesini artırdı. Saakaşvili'nin en büyük handikapı Rusya'ya karşı çıkarttığı savaşı kaybetmesidir. Ayrıca muhalifler Saakaşvili'nin batı desteğini kaybettiğini öne sürüyor.

Rusya'nın Gürcistan'da etkisini kaybettiği de iddia ediliyor. Şu anda siyasi liderleden hiç birisi Rusya'ya yakınlaşmayı düşünmüyor. Putin tarafından Gürcistan'a vize rejiminin uygulanmağa başlaması halk arasında da Rusya aleyhtarlığını artırdı. Rusya yanlısı politikanın hiçbir siyasi lideri başarıya götüremeyeceği uzmanların ortak fikri..

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?