banner15

Gürcüler Türk şirketlerden rahatsız

Türk şirketlerinin Abazya’da giderek artan faaliyetlerinin, Gürcistan’da rahatsızlığa neden olduğu bildirildi.

Gürcüler Türk şirketlerden rahatsız

Gürcistan’ın sınırları içerisinde olan ancak Tiflis ile ciddi sorunlar yaşayan Abazya bölgesindeki Türk şirketlerinin giderek artan faaliyet ve yatırımlarının Gürcistan’da tepki yarattığı belirtiliyor.
Bu rahatsızlık, Gürcistan medyasına yansıyor. Gürcistan’ın Georgia Times medya grubundan Georgia Times gazetesi, Gürcü halkının Abazya’daki Rus yatırımlarının önemli ölçüde arttığının farkında olduğunu ancak bölgedeki ikinci büyük yatırımcı olan Türkiye’nin adeta göz ardı edildiğini belirtti.

Uzman Pata Davitaia’nın, Abazya’daki lokantaların yüzde 40’ının Türklerin elinde olduğu değerlendirmesine de yer veren gazete, Davitaia’nın Türk kargo gemilerinin yasa dışı bir biçimde Abazya’ya girdikleri iddiasını da yansıttı.

Gazete, Türk gemilerinin, kereste, metaller ve narenjiye taşıdıklarını, Türkiye’den Abazya’dan en çok Marlboro ve Viceroy sigaraları kaçak olarak sokulduğunu da öne sürdü. Gazete, “Türkiye’nin, Gürcistan’ın stratejik ortağı olmasına karşın Türk işadamları, Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü göz ardı ediyor ve Abazya’da yasa dışı ticari faaliyetlerde bulunuyor” diye yazdı.
Gürcü sahil botlarının 1997 yılından bu yana Türk gemilerini bloke etmeye çalıştıklarını da kaydeden gazete, ancak “Gül devrimi” öncesi alınan önlemlerin büyük ölçüde etkisiz kaldığını da öne sürdü.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35