banner39

Güroymaklılar, 'Norşin' ismini fiilen geri aldı

Bitlis'in Güroymak ilçesinde birçok işyeri adını şimdiden Norşin olarak değiştirdi

Arşiv 06.10.2009, 15:53 06.10.2009, 16:35
Güroymaklılar, 'Norşin' ismini fiilen geri aldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçmişte kullandıkları 'Norşin' ismine kavuşmak için Bitlis Valiliği ve İçişleri Bakanlığı'nın kararını bekleyen Güroymaklılar, değişimde kararlı. Güroymak Belediyesi kent plan haritasını 'Norşin kent plan haritası' olarak yeniledi.

Belediye Başkan Vekili M.Can Bayandur, Bitlis'in 8 Ağustos'taki kurtuluş törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gündeme getirdiği 'Norşin' adı için Belediye Meclisi'nde oylama yapıldığını hatırlattı. İlçe adının 'Norşin' olarak değiştirilmesine oy birliğiyle karar verildiğini belirten Bayandur, alınan kararın Bitlis Valiliği ile Güroymak Kaymakamlığı'na bildirildiği söyledi.

İlçede her yerde Norşin isminin kullanıldığını ifade eden Bayandur, "Güroymak yazılı tek yer ilçenin girişindeki tabela kaldı. Bu tabelayı da en yakın zamanda değiştireceğiz. Yıllarca halkımızın özlemini çektiği Norşin ismine kavuşmuş olacağız." dedi.

Güroymaklı vatandaşlardan Ali Yaylı da, ilçenin isminin bölgede 'Norşin' olarak bilindiğini kaydetti. Yaylı, "Zaten burada yaşayan vatandaşlar Norşin ismini istiyor. Kimse Güroymak ismini istemiyor." şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?