banner39

Gürsel Tekin: 10 arkadaşım hâlâ görevde

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, "10 arkadaşımız şu anda, İstanbul il örgütünde görevinin başında" dedi.

Arşiv 11.06.2010, 20:57 11.06.2010, 20:57
Gürsel Tekin: 10 arkadaşım hâlâ görevde


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, İstanbul İl Yönetimi'nin düştüğü haberlerini yalanlayarak, "7 ama bir rivayete göre 8 arkadaşımız istifa dilekçelerini vermiş. 10 arkadaşımız şu anda, bu saatte bile İstanbul il örgütünde görevlerinin başında" olduğunu söyledi.

Tekin, geçen hafta tüm il yönetiminin kendisinin yeniden İl Başkanı olması talebini Kılıçdaroğlu'na ilettiğini de belirterek, "Sonra da 6 gün içerisinde ne değişti, bilmiyorum. Saygı duyarım, siyasettir. 6-7 arkadaşımız farklı düşünebilir. Siyasette kırgınlıklar yoktur. Siyasette mutlak beraberlikler, mutlak ayrılıklar yoktur. Bunlar yaşanır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından genel merkez önünde açıklama yapan Tekin, Kılıçdaroğlu ile son 20 günlük durum değerlendirmesi yaptıklarını ve İstanbul'daki sorunları görüştüklerini söyledi. Tekin, Kılıçdaroğlu'nun 'önümüzdeki günlerde İstanbul'un sorunlarını çözeceğini' söylediğini belirterek, bu vesileyle İstanbul sorununun bir daha tartışılmayacağını söyledi. Kendisinin son gelişmeler hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine Tekin, "Ben bütün düşüncelerimizi Sayın Genel Başkanıma aktardım. Sayın Genel Başkanım herhalde size en uygun şekilde açıklar" dedi.

Parti Meclisi üyeliğine devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soruya da Tekin, "Bu soruların hepsini Sayın Genel Başkanımıza sorarsınız. Ben Sayın Genel Başkanımla konuştuğumda, İstanbul'la ilgili sorunlar en kısa zamanda çözülecek, hiçbir sorun yok... Bu arada İstanbul'daki Kurul düştü diye bir haber yapıldı, İstanbul'daki Kurul düşmüş değildir. Arkadaşlarımız şu anda görevlerinin başında. Onu da söylemek istiyorum" diye cevap verdi.

Kaç üyenin istifa ettiğinin ve İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu'nun düşmesi için kaç istifa gerektiğinin sorulması üzerine ise Tekin, "İki il yöneticisi ve ben olmak üzere üç kişi Parti Meclisi üyesi olduğumuz için geçen hafta bir otomatikman düşmüştük. Şu anda Kurulumuzda 18 arkadaşımız görev yapıyor. 7 ama bir rivayete göre 8 arkadaşımız istifa dilekçelerini vermiş. 10 arkadaşımız şu anda, bu saatte bile İstanbul il örgütünde görevlerinin başındadır" dedi.

"KIRGIN DEĞİLİM"
İstifa eden 8 kişiye gönül kırıklığı olup olmadığının sorulması üzerine ise Tekin, "Hayır, hiç kimseye gönül kırıklığım yoktur. Ama siyasette, biliyorsunuz geçen hafta 18 arkadaşımız Sayın Genel Başkanımızı ziyaret ettiler. Benim bilgimin dışında bu ziyaret yapıldı. Sayın Genel Başkanımız da aynı şeyi doğruladı. 18 tane arkadaşımızın önerisi, 'İstanbul'da Gürsel Tekin tekrar geri dönsün' talebiydi. Sonra da 6 gün içerisinde ne değişti, bilmiyorum. Saygı duyarım, siyasettir. 6-7 arkadaşımız farklı
düşünebilir. Siyasette kırgınlıklar yoktur. Siyasette mutlak beraberlikler, mutlak ayrılıklar yoktur. Bunlar yaşanır" diye konuştu.

Genel Merkez kaynaklarının İstanbul il yönetiminin düştüğünü söylerken, İstanbul il yönetiminin 'hayır görevimizin başındayız' demesi arasındaki çelişkinin nereden kaynaklandığının sorulması üzerine Tekin, "Bilemiyorum. NTV'de 10 tane arkadaşımızın resimleri ve açıklamaları var, 11 kişinin. Bu kaynaklar nereden çıkıyor, bilmiyorum. Nereden çıkıyorsa oraya soracaksınız" dedi.

Bir gazetecinin 'Kurultaydan beri genel merkezle bir gerginlik yaşıyorsunuz' demesi üzerine Tekin, "Hayır, hiçbir gerginlik yok" karşılığını verdi. Aynı gazetecinin, "Sizin açınızdan çok ciddi bir sıkıntı var. Bu tabloda siz şu anda ne yapmayı düşünüyorsunuz' sorusu üzerine de Tekin, "Ben Sayın Genel Başkanıma da söyledim. Benim son günlerde yaşadığım rahatsızlık, benim ismimin üzerine partimin tartışılmasıdır. Bu beni son derece rahatsız ediyor. İnşallah bu tartışmalar ivedilikle biter. Sayın Genel
Başkanımız da bu olayın farkında ve el koyacak" diye konuştu.

İstanbul İl Başkanlığı'na talip olup olmadığının sorulması üzerine Tekin, "Ben Sayın Genel Başkanımla bunları paylaştım. Eğer merak ediyorsanız, Genel Başkanım size açıklama yapar" yanıtını verdi. Konunun Pazartesi günü MYK'da netleşip netleşmeyeceğinin sorulması üzerine Tekin, "Bilemiyorum. Ben o konuda bir şey söyleyemem" dedi.
 
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?