banner39

Gürsel Tekin'den ilçe başkanlarına sitem

Kılıçdaroğlu ile "bir elmanın yarısı gibi" olduklarını söyleyen Tekin il başkanlığına devam etmek istediği sinyali verdi

Arşiv 05.06.2010, 14:14 05.06.2010, 14:55
Gürsel Tekin'den ilçe başkanlarına sitem


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, İstanbul'daki ilçe başkanlarının kendisini istemedikleri şeklindeki iddialara ilişkin 2.5 ay önce kendisine tam yetki verdiklerini hatırlattı.

Bu süreçte olağanüstü gelişme olarak sadece Gazze olaylarının yaşandığını belirten Tekin, "Herhalde bu olayın sorumlusu olarak beni kabul ediyorlar" şeklide sitemde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dünkü programlarına işleri nedeniyle katılamadığını savunan Tekin, Kılıçdaroğlu ile bir elmanın yarısı gibi olduklarını söyledi. Baykal'ın il başkanlığında kendisine büyük desteği olduğunu kaydeden Tekin, "İnanıyorum ki Kılıçdaroğlu da aynı desteği verir" diyerek il başkanlığına devam etmek istediği mesajını verdi.

CHP'de parti meclisine seçilen ancak Önder Sav'ın etkisiyle merkez yönetim kuruluna seçilemeyen, aynı zamanda yine Sav'ın müdahalesi ile İstanbul İl Başkanlığı görevine devam etmeyeceği ileri sürülen Gürsel Tekin kırgınlığını dile getirdi. Özel bir üniversitede yerel yönetimler üzerine bir programa katılan Tekin basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

"BİR ELMANIN İKİ YARISI"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Trakya gezisine neden katılmadığı sorulan Tekin, genel başkanlarından izin aldığını belirtti. Dün Kılıçdaroğlu'nun havaalanında karşıladığını ifade eden Tekin, "İstanbul'da programım olduğunu, katılamayacağımı söyleyerek izin istedim. Sayın genel başkanım da izin verdi. Bundan sonraki programlarda da sayın genel başkanımın yanında olacağım. Herhangi bir sorunumuz söz konusu değil" dedi. Kılıçdaroğlu'na kırgın olmadığını ifade eden Tekin bir elmanın iki yarısı gibi olduklarını kaydetti. Tekin, "Yine yanında olacağım. Bir kez gitmedik diye bu şey değil. Bundan sonra daha çok gezi olacak. Bundan sonraki gezilerde yanında olacağım. Ben bir partili olarak şu an yapmam gerekenleri yapıyorum. Sayın genel başkanımız bir karar alacak. O kararına da saygılı oldum. Aramızda hiçbir soğukluk söz konusu olmaz" dedi.

"GAZZE YÜZÜNDEN Mİ FİKİR DEĞİŞTİRDİLER?"

İstanbul'daki ilçe başkanlarının, kendisinin bazı kararları tek başına verdiği, çarşaf açılımında kabul etmedikleri adımlar attığı yönündeki ifadeleri hatırlatılması üzerine Tekin, "Hiçbir ilçe başkanımızın bana en azından bireysel olarak böyle bir talebi söz konusu olmamıştır. Gazetelerde okuyorum ama hiçbir ilçe başkanımızın ismi de yok. Belli ilçe başkanlarımızın dışında organizasyon yapan arkadaşlarımız var. Bunların hiçbir önemi yok. Bütün ilçe başkanlarımla ilişkilerim son derece iyi.

Ama şunu sorarlar eğer bu düşüncede olan ilçe başkanı arkadaşlarımız varsa 2.5 ay önce oybirliği ile bir il başkanı seçtiniz. Eski genel başkanımız sayın Deniz Baykal, yeni genel başkanımız sayın Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin en başarılı ilinin İstanbul olduğunu söyledi. Sayın Kılıçdaroğlu, parti meclisinde de 'İstanbul modelini Türkiye'ye uygulayacağız' dedi. Şimdi sayın ilçe başkanlarımız böyle bir düşünceleri varsa, bana en azından bire bir aktarılmış değil, 2.5 ay önce ne oldu yani? Ne değişti? 13 gün önce arkadaşlarımızın 39 tanesi bana yetki verdiler. Tam yetki verdiler.

Son dönemlerde düşünüyorum olağanüstü ne oldu? Olağanüstü Gazze olayları oldu. Herhalde bunun sorumlusu olarak kabul edecekler. Çünkü başka türlü bir şey söz konusu değil. Ben ilçe başkanlarına da örgütüme de güvenen bir insanım. Bu açıdan parti içinde tartışmanın bir tarafı olmak beni rahatsız ediyor. Benim tüm mücadelem CHP'nin iktidar, sayın Kılıçdaroğlu'nun da başbakan olmasıdır. Nasıl İstanbul seçimlerinde o mücadeleyi verdim. Aynı mücadeleye de bundan sonra devam edeceğim" karşılığını verdi.

İlçe başkanlarının kendisinin Ankara'da kalarak koordinasyonu sağlamasını istedikleri sorulan Tekin, "O zaman İstanbul'daki açılım Türkiye'ye yayılsın demek istiyorlar arkadaşlar. Ankara'ya gitsin dediklerine göre. Hiçbir açılım bugün tartışılacak durumda değildir. CHP daha çok açılımlara devam edecek. Biz Türkiye'nin partisi olmak zorundayız. Elbette bazı arkadaşlar farklı düşünebilir. Bu tartışma 1.5 yıl önceydi. O zaman hiçbir arkadaşım olumsuz bir tavır koymamıştı. Ne oldu bugün böyle bir tablo oldu onu da merak ediyorum." diye konuştu.

İL BAŞKANLIĞI'NA DEVAM ETMEK İSTEDİĞİ MESAJINI VERDİ

CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşüp görüşmediği sorulan Tekin, son dönemde görüşmediğini belirtti. Baykal'ın kendisine çok önemli katkıları olduğunu dile getiren Tekin, "Eğer İstanbul'da bir başarı varsa en büyük pay sayın Baykal'ındır. İstanbul il başkanı olarak bütün proje ve açılımlarda çok ciddi destek vermiştir." dedi. "İnanıyorum ki sayın Kılıçdaroğlu da aynı çerçevede destek verecektir" İfadelerini kullanan Tekin, il başkanlığı görevine devam etmek istediği mesajını verdi.

Katıldığı programla ilgili partisinin basına gönderdiği faksta 'eski il başkanı' olarak nitelendirildiği ve il başkanlığı görevinin devam edip etmediği sorulan Tekin, "Şu anda benim görevim CHP üyesi olmak. O bile büyük bir onurdur. O onuru taşıyorum. Önümüzdeki süreçte sayın genel başkanımız nasıl uygun görürse hangi alanda uygun görürse CHP'de görev yapmak benim için onurdur. CHP'de şöyle bir algı var. Hangi makamda olursanız olun 20 yıl geçse de sizin il başkanlığınız devam eder. İstanbul'da il başkanı olmak büyük bir onurdur. Bu onuru yaşatan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. CHP'nin tarihine baktığınızda 60'tan sonra ilk kez ben yola çıkarken barışla yola çıkmıştım. 3.5 yıllık sürede tek aday olarak çıktım ve bütün arkadaşlarımın imzasıyla çıktım. CHP tarihinde hiç yoktur. Bu tarihi bana yazdırdıkları için teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Kaynak: cha
 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?