banner39

Guttenberg 'katliamın' sorumluluğunu muhalefete yıkıyor

Alman Savunma bakanı Guttenberg sorumluluğu muhalefete yıkmaya çalışıyor.

Arşiv 15.12.2009, 15:02 15.12.2009, 15:02
Guttenberg 'katliamın' sorumluluğunu muhalefete yıkıyor
Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni 

Alman Federal Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg çelişkili ifadelerine rağmen sürekli olarak Kunduz katliamı konusunda kamuoyunu yanıltmadığını tekrarlıyor. Guttenberg 6 Kasım'da muhalefet partilerine Kunduz bölgesinde Taliban militanlarına karşı operasyon düzenlendiğini bildirdiklerini iddia etti.

Alman Savunma bakanı, NATO raporunun Almanca tercümesi yapıldıktan sonra 3 Kasım'dan itibaren aynı bilgilere ulaştıklarını ileri sürerek sorumluluğu, istifasını isteyen muhalefete yüklemeye çalışıyor. Guttenberg 6 Kasım'da yaptığı açıklamada Kunduz katliamını askeri bakımdan 'uygun' bir operasyon olarak nitelemiş, 3 Aralık'ta ise yeni bir açıklama ile hatalı davrandığını, bu hatasını düzelttiğini bildirmişti.

Almanya devlet televizyonu ARD'de yayınlanan bir programda konuşan Savunma bakanı Guttenberg, Afganistan'daki durumu daha açık ve daha gerçekçi değerlendirmek gerektiğini söyledi. Bölgeden uzakta Almanya'da olayları değerlendirmenin kolay olduğunu belirten Guttenberg, tartışmanın, bazan orada savaş halinde olan askerlere daha fazla yüklenerek yapılmamaması gerektiğini savundu.

Sosyal Demokrat Parti SPD'nin genel başkanı Sigmar Gabriel Berlin'de yaptığı açıklamada Guttenberg'in de kendinden önceki Savunma bakanı Jung'un tavrını göstermesi gerektiğini, yani istifa etmesini talep etti. Jung da, Guttenberg gibi ya kendisine verilen bilgiyi anlayamamakla ya da bilgileri kamuoyundan saklamakla suçlanıyor.

SPD genel başkanı Gabriel, Alman ordusunun Kunduz'da nehre batan iki benzin tankerinin gerçek hedefi olmadığını, oradaki insanları yoketmek için saldırının yapıldığını söyledi. Gabriel, Guttenberg'in 3 Aralık'ta yaptığı meclis konuşmasında bombardımanın hedefi konusunda yanlış bilgiler vererek kamuoyunu ve parlamentoyu yanılttığını iddia etti.

Ana muhalefet partisi adına SPD'li Steinmeier, Merkel'den bu hafta içinde Kunduz katliamı ile ilgili bir hükümet açıklaması yapmasını talep etti. Steinmeier konuyla ilgili olarak hergün yeni bir takım soruların ortaya atıldığını, Afganistan'daki askeri misyonun derhal ve tam bir açıklamaya acil ihtiyacı olduğunu iddia etti.

Diğer taraftan yine muhalefet partilerinden Yeşiller adına Jürgen Trittin de başbakan Merkel'in parlamentoyu bu konuda açık bir şekilde bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. Sol Parti başkan yardımcısı Klaus Ernst ise başbakan Merkel'in Guttenberg'i Savunma bakanlığından alması gerektiğini, aksi halde Kunduz skandalının hızlı bir şekilde Alman hükümet krizine dönüşeceğini ifade etti

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü