Güve tükürüğü patates hasılatını iki misli arttırıyor

Özel bir güve türünün tükürüğü patates hasılatını iki katına çıkarıyor.

Güve tükürüğü patates hasılatını iki misli arttırıyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Göttingen Üniversitesi ziraat bölümünden bir ekibin, Kolombiya’daki tarla denemeleriyle yaptığı bir araştırmada, Guatemala Patates güvesi adı verilen bir türün larvaları bitkinin beşte birini sardığında ürün oranı ikiye katlanıyor.

Larvalarda bulunan tükürük sıvıdaki maddeler bitkinin kökündeki patateslerin daha fazla büyümesine yolaçıyor. Böylece patates bitkisi zararlı güvenin meydana getirdiği zararı gidermeye çalışıyor. Sonuçta daha iri patatesler yetiştiği için de iki misli ürün elde ediliyor.

Göttingen Üniversitesi tarafından oluşturulan uluslararası ekipten tarım bilimci bayan Katja Poveda, yaptıkları araştırmada, önceleri patatesi güvesinin sebep olduğu zararları tesbit etmek istediklerini, ancak daha sonra patateslerin daha kuvvetli yetiştiklerini gözlemlediklerini söyledi. Güvelerin sardığı patateslerin büyümeleri durup küçük kalırken, diğer patatesler daha kuvvetli bir şekilde büyümeye devam ediyor.

‘Ecological Applicatins’ isimli tarım bilimi dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına dayanarak patates üretiminde güve tükürüğü kontrollü olarak kullanılabilirse tüm dünyada patates üretimi önemli ölçüde arttırılabilir.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 15:28
banner53
YORUM EKLE

banner39