banner39

Haaretz: İsrail ateşkesi kabul edecek

Haaretz'e göre, İsrail, Hamas ile ateşkesi gayriresmi olarak kabul ettikten sonra aşamalı olarak ablukayı da kaldıracak

Arşiv 19.05.2008, 12:21 19.05.2008, 14:00
Haaretz: İsrail ateşkesi kabul edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, Mısır'ın arabuluculuk ettiği ateşkes anlaşmasını gayri resmi kabul etmeyi planlıyor. İsrail, Gazze Şeridi'nde Hamas ile ateşkese bağlı kalacağını resmen ilan etmeyecek, fakat Gazze Şeridi'ndeki ticari ablukayı aşamalı olarak kaldıracak.

Haaretz gazetesine göre, Şarm el Şeyh'te Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile ateşkes konusunu görüşen Ehud Barak, Hamas ile uzun dönem bir barış yapılabileceğine inanmıyor. Aynı görüşleri İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de paylaşıyor.

Dünya Ekonomik Forumu'na katılacak Barak, her şeye rağmen, Hüsnü Mübarek ve Mısır istihbarat başkanı Ömer Süleyman'a Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarını durdurması halinde İsrail'in Gazze'de askeri faaliyetleri durdurmaya hazır olduğunu bildirecek. İsrail ayrıca, Mısır'dan Gazze'ye silah sevkiyatının önlenmesi için tedbirlerini artırmasını isteyecek.

Bu arada, Barak'ın, tutuklu asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması ile ilgili görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi halinde, İsrail'in Gazze çevresindeki ablukayı kaldıracağı ve sınır geçişlerini açacağını söylemesi bekleniyor.

İsrail'in gayri resmi ateşkes planına göre, Gazze'den roket saldırılarının durması halinde, İsrail Gazze Şeridi'ne mal taşıyan kamyonların sayısını aşamalı artıracak. Şu anda sadece günde 60 kamyonun geçişine izin veriliyor. İsrail'in 450 tutukluyu serbest bırakması karşılığında Şalit'in serbest bırakılmasına karar verilmesi halinde ise İsrail, Refah geçiş noktasını tekrar açmayı kabul edecek.

Hareetz gazetesinin bildirdiğine göre, İsrail yönetimi, yabancı tutuklular konusundaki tutumunu da hafifletiyor. Ancak Hamas bütün tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.

İsrail gazetesine göre, İsrail hükümet yetkilileri Gazze'de büyük çapta askeri operasyonların İsrail'in çıkarlarına hizmet etmediğini şu anda yavaş yavaş farketmeye başladı. Olmert ve diğer üst düzey bakanlar; Bush yönetimi ve Avrupa Birliği ülkeleri temsilcileri ile yakında yaptıkları görüşmelerde şimdi Gazze'ye bir askeri saldırı düzenlenmesi halinde İsrail'in uluslararası desteğe sahip olmayacağını anlamış gözüküyorlar. Ancak bir kaç ay içinde Hamas yüzünden ateşkes ihlal edilirse, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin İsrail'in Gazze'de askeri operasyon yapmasına destek verebilecekleri düşünülüyor.

İsrail siyasi-güvenlik kabinesinin Çarşamba günü ateşkes konusunu ele alması bekleniyor. Mısır istihbarat başkanı Ömer Süleyman, dün Şarm el Şeyh'te Knesset üyesi Yossi Beilin'e (Meretz-Yahad), "Ehud Barak ateşkes anlaşması konusunda yeşil ışık yakarsa, ertesi gün ateşkesin hangi saat başlayacağı belli olabilir" dedi.

İsrail'in Hamas'ın isimlerini verdiği tutukluları serbest bırakmayı kabul etmesi halinde, ateşkes anlaşmasına Şalit'in serbest bırakılmasının da dahil edilebileceğini belirten Süleyman, İsrail'in halihazırda isimlerden bir çoğuna itiraz ettiğini bu sebeple ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra da bu konudaki görüşmelerin devam edebileceğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?