banner39

Haaretz: Türkiye'nin önünde şimdi birçok seçeneği var!

Haaretz gazetesi, "Türkiye ne yaparsa yapsın, İsrail için kötü, Hamas için iyi olacak" yorumunu yaptı.

Arşiv 31.05.2010, 22:04 01.06.2010, 08:25
Haaretz: Türkiye'nin önünde şimdi birçok seçeneği var!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de yayın yapan Haaretz Gazetesi, Gazze'ye yardım götüren gemilerin İsrail askerleri tarafından vurulmasını sert bir şekilde eleştiridi.

İsrail'de “Gazze gemileri”ne kanlı saldırının ardından “Türkiye şimdi ne yapacak?” sorusuna cevap aranıyor. Haaretz gazetesi, Türkiye'nin birçok seçeneğinin bulunduğunu vurgularken, “Türkiye ne yaparsa yapsın, İsrail için kötü, Hamas için iyi olacak” yorumunu yaptı.

Gazete, “Bir şey var ki şimdiden belli: Gazze baskını, Türk-İsrail bağlarına darbe indirildiği” ifadesini de kullandı.

ANKARA'DA “SİYASİ-GÜVENLİK KABİNESİ İSRAİL'E YANIT İÇİN TOPLANDI”

Türk hükümetinin “siyasi-güvenlik kabinesi”nin İsrail'e verilecek resmi yanıtı görüşmek üzere toplandığını kaydeden gazete, şöyle devam etti.

“Türk kaynaklarına göre, Ankara hükümeti, atabileceği bir takım adımları değerlendiriyor. Ancak, açık olan bir şey var ve bu da, İsrail ile Türkiye arasındaki bağlara, resmen ve kamu önünde bundan sonra niteliğini etkileyecek, bir darbe indirildiği.”

Haaretz, Türkiye'nin birçok opsiyonunun olduğunu da vurgularken bunlardan tümünün İsrail'i olumsuz etkiyeceğini belirtti. Haaretz bu seçenekleri şöyle sıraladı:
“Var olan seçenekler arasında uluslararası hukuku ihlal ve provokasyon yapılmadan Türk gemilerinin saldırılması nedeniyle İsrail'e dava açmak; BM Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırmak; ve Mısır ile doğrudan görüşmeler yaparak Kahire'yi Refah geçişini açmaya ve resmen Hamas hükümetini tanımaya ikna etmek.”
Türkiye'nin çeşitli siyasi ve diplomatik seçeneklerinin, Hamas'ın işine yaradığını belirtirken, Hamas'ın Türkiye'den destek aldığını da öne sürdü.


 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?