banner15

Haberal'dan skandal talimat

Ergenekon'dan tutuklu bulunan Mehmet Haberal'ın Rektör Hilmioğlu'na kadrolaşma talimatı verdiği ortaya çıktı.

Haberal'dan skandal talimat

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon terör örgütünün kurucu ve yöneticisi olarak 3. iddianameye giren eski Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın, Malatya İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu'na kadrolaşmaya yönelik talimat verdiği ortaya çıktı.

Özel bir üniversitenin rektörü olmasına rağmen devlet üniversiteleri rektörlerine kadrolaşma konusunda emir veren Haberal, Hilmioğlu'na gönderdiği bir mailde, yapılacak atamalarda çok dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor.

3. iddianamenin 2001 ve 2002. sayfalarında, Fatih Hilmioğlu'na ait bir CD içerisinde "Gönderilmiş Öğeler. Dbx" isimli bir e-posta arşiv dosyasında yer alan Hilmioğlu'na gönderilen e-postaya dair bilgiler bulunuyor.

e postada, "Sayın rektörüm, üniversitenize yapacağınız idari atamalarda dikkatli olmalısınız. Eski yönetimlerle diyalogu olan personellerin atamalarının şube müdürlüğüne yapılması için çalışmalar yapıldığına dair durumlar aldım. Bu atanacak kişilerin zihniyeti ve fikirleri bellidir. Bu kişileri araştırmadan ve soruşturmadan işlem yapmayınız." deniyor.
İddianamede, iletinin Mehmet Haberal tarafından elektronik posta yoluyla gönderildiği, şüphelinin özel üniversite rektörü olmasına rağmen devlet üniversitelerinde görevli rektörlere personel atamalarında kadrolaşmaya yönelik emir ve talimat verdiği ileri sürülüyor.

İddianamede ayrıca, el konulan Ergün Poyraz'ın dijital malzemeleri arasında bulunan (CD 1) içeriğinde; "lojman oy" isimle word dosyasında; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Başkent Üniversitesi personeline ait lojmanlardaki, AK Parti, CHP, SHP, MHP, DYP oy dağılım oranlarını gösterir çizelge bulunduğu belirtiliyor.

Haberal'ın kurucusu olduğu Başkent Üniversitesi personeline ait lojmanlarda hangi partiye ne kadar oy verildiğinin araştırıldığı ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 16:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35