Habur'daki kazıdan sonuç çıkmadı

Şırnak'ta bulunan Habur Sınır Kapısı'nda yapılan kazılarda herahngi bir bulguya rastlanılmadı.

Habur'daki kazıdan sonuç çıkmadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Bazı kayıp cesetlerin bulunması için, Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınındaki Habur Sınır Kapısı'nda bugün yeniden başlanan kazı sona erdi. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, 1990'lı yıllarda Silopi'de bazı kişilerin öldürülmesiyle ilgili olarak Habur Sınır Kapısı atış alanı mevkisinde Silopi Cumhuriyet Savcılığınca bir süre önce başlatılan keşif çalışmalarından sonra başlatılan ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ara verilerek bugün yeniden başlanan kazı tamamlandı.

Silopi Cumhuriyet Savcısı Nazir Kuş ile beraberinde avukatlar Kemal Özdemir ve Nazan Birlik'in katılımıyla yapılan kazıda herhangi bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Beğler'in gazetelerde çıkan iddiasını suç duyurusu olarak kabul edip, bir süre önce soruşturma kapsamında Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına yazdığı yazıda, Beğler'in bazı kişilerin Hezil Çayı'na ayağına taş veya ağır bir şey bağlanarak atıldığı yönündeki iddiaları üzerine söz konusu bölgede kazı yapılması istenmişti. Beğler'in bazı basın yayın organlarında yer alan ifadelerinde,''iş adamları Halil Birlik ve Mehmet Bilgiç'in Silopi'de  PKK'ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle öldürülüp gömüldüğü'' ileri sürülmüştü.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 18:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35