banner15

Hacı Adayları Arafat Dağında

Dünyanın 177 ülkesinden kutsal topraklara gelen 2.5 milyon hacı adayı, "mahşerin provası" kabul edilen Arafat Ovası'nda gözyaşları içinde dua ediyor. Kutsal topraklarda hac heyecanı yaşayan milyonlarca Müslüman, Arafat vakfesi için Arafat Ovası'na akı

Hacı Adayları Arafat Dağında

Kutsal topraklarda hac farizası için bulunan yaklaşık 2.5 milyon hacı adayı, Arafat'a çıkmaya devam ediyor. Arefe gününü zikir ve dua ile geçirecek hacı adayları, Hz. Muhammed'in sünnetine uyarak öğle ve ikindi namazını öğle vaktinde Arafat'ta, akşam ve yatsı namazını da yatsı vaktinde Müzdelife'de birleştirerek kılacak. Hacı adayları, bugün öğle namazından sonra Arafat'ta vakfeye durarak hac farizasının iki rüknünden birini yerine getirmiş olacak.

Dün ve bu sabah Arafat Ovası'na gelen milyonlarca hacı adayı, burada haccın en önemli farzı olan ve mahşerin provası olarak bilinen Arafat vakfesine duracak. Arafat'ta Hz. Adem Aleyhisselam'ın Hz. Havva validemizle yeryüzünde ilk buluştuğu Cebel-i Rahme Tepesi'ne çıkıp, ovada vakfeye duracak olan hacı adayları, el açıp Allah'tan (C.C.) af ve mağfiret dileyecek. Türk Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Arafat için bütün hazırlıkları tamamlandı. Hasta olan Türk hacı adaylarının ambulanslarla Arafat Ovası'na götürülerek vakfeye durmaları sağlanacak. 
 
Suudi yetkililer de, hac için gerekli tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Üst seviyedeki bir Suudi yetkili, yangın, izdiham, gıda zehirlenmesi, şiddetli yağış, terör saldırıları; hatta kimyasal saldırılara karşı bile tedbir aldıklarını ifade etti. İçişleri Bakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz, bu sene yurt dışından 1 milyon 550 bin hacı adayının ülkeye geldiğini, bunun önceki sene 1 milyon 200 bin olduğunu kaydetti. Suudi vatandaşları ve ülkede yaşayan yabancılarla turların dışında hacca gelenlerin de eklenmesiyle bu sene hacca gelenlerin sayısının 2.5 milyonu geçtiği bildirildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Mansur el Türki, gerçek rakamın salı günü Mina'da şeytan taşlama sırasında belirleneceğini söyledi. Bu sene 60 bin güvenlik ve sağlık personeliyle diğer görevlilerin hacda görev yapacağı bildirildi. 14 hastaneyle onlarca kliniğin de hac için hazırlandığı kaydedildi. 
 
Bugün akşamdan sonra Müzdelife'ye yönelecek olan hacı adayları, burada da vakfeye durarak tövbe istiğfar ve dua edecek. Sabaha kadar Müzdelife'de kalacak hacı adayları, topladıkları taşlarla büyük şeytanı taşlamak üzere Kurban Bayramı'nın birinci günü sabah erken saatlerde Mina'ya hareket edecek. Taşlardan 7'sini büyük şeytana atacak hacı adayları, daha sonra ziyaret tavafıyla Sefa ve Merve arasında say yapmak üzere Harem-i Şerif'e yönelecek. Bu sebeple Arafat ve Müzdelife'deki yoğunluk birden Mina'ya ve Harem-i Şerif'e kayacak. Hacı adayları, Kabe'yi ziyaret tavaflarından sonra tıraş olup ihramdam çıkarak hacı olmanın mutluluğunu yaşayacak. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48