Hacı adayları şeytan taşladı

Kutsal Topraklardaki milyonlarca Hacı, Mina'da şeytan taşladı, alınan önlemler önceki yıllarda yaşanan sıkışıklığı önledi.

Arşiv 09.12.2008, 12:49 09.12.2008, 15:30
Hacı adayları şeytan taşladı


Arafat vakfesini tamamladıktan sonra Müzdelife'de vakfe yapan hacı adayları, Mina'da bulunan şeytanı taşladı. Hacılar, şeytan taşlamayı bitirdikten sonra dönüş hazırlığına başlayacak.

Arafat'a çıkarak gün boyu dua eden 3 milyondan fazla hacı adayı, daha sonra Müzdelife'ye geçti. Hacı adayları, buradan da ülkelerine göre kafileler halinde şeytan taşlama için düzenli bir şekilde Mina'ya geldi.

Olası bir izdihama karşı gerekli önlemlerin alındığı Mina'da herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, şeytan taşlama yerinin 4 kata çıkarılmış olması da önceki yıllarda meydana gelen sıkışıklığı önledi.

Alınan tedbirler kapsamında her ülkenin hacı adayları, kafileler halinde şeytan taşlama görevlerini yerine getirdi.

Thousands cast stones at one of three pillars representing the ...

Türk hacı adayları da Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla kafile sırasına göre belirli saatlerde Mina'ya gitti. Şeytan taşlamanın ardından kurbanları kesilen adaylar ihramdan çıkarak hacı oluyor.

VEDA TAVAFINA BAŞLAYACAKLAR

Kurban Bayramı'nın ilk günü gerçekleştirilen şeytan taşlama (akabe cemresi) ve kurban kesiminin adından, traş olup ihramdan çıkan hacılar bir yandan da Kabe'yi tavaflarını sürdürüyor. Bugünden itibaren bayram sonuna kadar küçükten başlanarak üç şeytan simgesini taşlamaya başlayan hacılar, ziyaret ve veda tavafı da yapacak.

Şeytan taşlama ve tavaflarını tamamlayan hacılar ise dönüş hazırlığına başlayacak.

Suudi Arabistanlı yetkililer, hacıların önemli bölümünün yarından itibaren yurtlarına dönmeye başlayacağını bildirdi. Dönecek hacıların özellikle Suudi Arabistan'ın içinden ve Körfez ülkelerinden gelenler olduğu belirtildi.

Bu arada, Türk hacılar da şeytan Taşlamayı bitirdikten sonra Kabe'de ziyaret ve veda tavafı yapacak, daha sonra bir bölümü Mekke'den ayrılacak. Türk hacıların kutsal topraklarda kalacak olanları ise Medine'ye geçtikten sonra Türkiye'ye dönecek.

Türk hacı kafilelerinden dönüş yapacak ilk kafilenin ise 11 Aralık Cuma günü Cidde'den İstanbul'a hareket edeceği öğrenildi.

30 TÜRK HACI ADAYI ÖLDÜ

Öte yandan Mekke ve Medine kentinde ölen Türk hacı adaylarının sayısı 30'a yükseldi.

Mekke'de ölen hacı adaylarının sayısı 19, Medine'de ölenlerin sayısı ise 11.

Mekke'de hayatını kaybeden hacı adayları, kılınan cenaze namazının ardından Şerai bölgesinde toprağa veriliyor.

Medine'de vefat eden hacı adayları ise Mescid-İ Nebevi'de kılınan namazdan sonra Cennet-ül Baki'ye defnediliyor.

FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?