banner39

Haçlılar İznik'i işgal etti

İznik Haçlılar tarafından işgal edildi, Cezayir'de darbe yapıldı, Basayev Budennovsk Hastanesi'nden ayrıldı.

Arşiv 19.06.2010, 11:08 20.06.2010, 08:05
Haçlılar İznik'i işgal etti

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

ABD’DE KÖLELİK RESMİ OLARAK KALKTI

19 Haziran 1862’de ABD’den kölelik resmi olarak kalktı. Köle ticareti Avrupa uluslarınca 400 yıldan fazla sürdürülen acımasız bir ticaret oldu. 150-600 köle taşımak üzere tasarlanmış özel gemiler, İngiltere'den yola çıkar ve Afrika'ya giderdi. Burada, köle tüccarları tarafından ele geçirilen, bazen de Siyah kabile şeflerince tutsak edilerek beyazlara satılan erkek, kadın ve çocuklar gemilere bindirilirdi. Köle ticaretinin sürdürüldüğü 400 yıl boyunca Afrika 75 ile 90 milyon arasında genç erkeğini yitirdi. Bu dönemde Afrika'dan Amerika'ya 15 milyon köle getirildi. Aradaki fark, köleleştirilen Afrikalıların yolda ölmesinden kaynaklanmaktadır.

Köle gemileri Amerika'dan şeker, pamuk, tütün satın alır ve İngiltere'ye geri dönerdi. Plantasyonlarda çalıştırmak amacıyla yapılan köle ticareti ve bu ticaretin kölelikten gelen bir aileyi kuşaklar boyunca nasıl etkilediği, Alex Haley'in Kökler (Roots; 1976) adlı yapıtında canlı bir biçimde dile getirilmiştir. Kuzey ve güney eyaletleri arasında özellikle kölelik konusundaki ayrılık, sonunda Amerikan İç Savaşı'na yol açtı. Savaş 1865'te kuzeyin zaferi ile sonuçlanınca, yapılan anayasa değişikliği ile ABD'de de kölelik tümden kaldırıldı. 1926’da ise Milletler Cemiyeti (Birleşmiş Milletler) bütün dünyada köleliği yasakladı.

CEZAYİR’DE DARBE YAPILDI

19 Haziran 1965’te Cezayir’de darbe oldu. Bağımsızlık sonrasında geçici bir süre cumhurbaşkanlığı yapan Ferhad Abbas’ın arkasından 15 Eylül 1963'te cumhurbaşkanlığına getirilen Ahmed bin Bella, 19 Haziran 1965'te gerçekleştirilen bir darbeyle cumhurbaşkanlığından uzaklaştırıldı ve yerine sosyalist Batici bir anlayışa sahip olan Albay Huvari Bumedyen geçti. Huvari Bumedyen ülkede kati bir totaliter baskı rejimini hakim kildi. Bumedyen'in dönemi onun Aralık 1978'de ölmesiyle kapandı. Yerine yine sosyalist bir anlayış sahibi olan Sazeli bin Cedid seçildi.

ŞAMİL BASAYEV BUDENNOVSK HASTANESİNDEN AYRILDI

19 Haziran 1995’te Çeçenistan-Rusya arasındaki barış görüşmelerinin yeni turu Grozni'de başladı. Mücahitler 764 rehineyi daha serbest bıraktı ve bir Rus tuzağına karşı bazı gazeteciler, parlamenterler ve çok sayıda Rus'un bulunduğu otobüsten oluşan konvoyla Budonnovski'den ayrıldı. 14 Haziran 1995’te Çeçenistan'a 70 kilometre mesafedeki Stavropol şehrinin Budonnovski kasabasına baskın düzenleyen Samil Basayev liderliğindeki bir grup mücahit, bir hastanede yüzlerce Rus'u rehin aldı. Bu baskın sonrasında Rusya ilk kez barış teklifinde bulundu.

İZNİK HAÇLILAR TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ

19 Haziran 1097’de Haçlılar İznik’i ele geçirdiler. Mayıs 1097'de İznik’i kuşatan Haçlılar müstahkem surlarla çevrili şehri sıkıştırmaya başladılar. Anadolu Selçuklu sultani Kılıç Arslan bu sırada Malatya'da bulunuyordu. Üstün haçlı kuvvetleri karşısında başarılı olamayacaklarını anlayan Türk askeri şehri Bizans kumandanı Butumites'e teslim etmek üzere müzakerelere başladıkları sırada Kılıç Arslan gelince teslimden vazgeçerek Haçlılarla kanlı bir mücadeleye giriştiler. Selçuklu sultani ordusunu İznik hisarı önündeki ovada savaşa soktu. Çok çetin geçen bu çarpışmalar sırasında her iki taraf da ağır zayiat verdi. Kılıç Aslan sonunda İznik’i kendi mukadderatına bırakarak Haçlıları dağlık bölgelerde ve geçitlerde sıkıştırmak gayesi ile geri çekilmeye karar verdi. Haçlılar şiddetli hücumlar sonunda İznik’i ele geçirerek Bizans'a teslim ettiler (19 Haziran 1097). Kılıç Arslan böylece yalnız başkentini değil oradaki asker ve hazinelerini de kaybederken haçlı kuvvetleri de Eskişehir istikametinde ileri harekâta devam ettiler.

KUVEYT BAĞIMSIZ DEVLET OLDU

19 Haziran 1961’de Kuveyt Bağımsız bir devlet oldu. Kuveyt, 1914'te de Osmanlı Devleti'nden ayrılarak İngiliz himayesine geçti. Kuveyt'i İngiliz himayesine sokan Mübarek es-Sabah'ın 1916'da ölümünden sonra yerine oğlu Câbir geçti. Onun yönetimi bir yıl kadar sürdü ve 4 Şubat 1917'de kardeşi Sâlim geçti. Onun yerine de 23 Şubat 1921'de kardeşinin oğlu Ahmed bin Câbir geçti. Onun İngiliz himayesindeki yönetimi 29 Ocak 1950'ye kadar sürdü ve yerine kardeşinin oğlu Abdullah bin Sâlim geçti. Kuveyt'in yeniden bağımsız devlet statüsü kazanması ancak 19 Haziran 1961 tarihinde gerçekleşmişti.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?