banner15

Haddam Baas Parti'den İhraç Edildi

Suriye'deki Baas Partisi, eski Devlet Başkan Yardımcısı Abdulhalim Haddam'ı partiden ihraç etti. Açıklamada, Haddam'ın parti ve Suriye için bir "hain" olduğu kaydedildi. Suriye'yi neler bekliyor...

Haddam Baas Parti'den İhraç Edildi

Suriye'de iktidarda bulunan Baas Partisi, eski devlet başkan yardımcısı Abdülhalim Haddam'ın partiden ihracına karar verdi. Parti, Haddam'ın vatana ihanetten yargılanması talebinde de bulundu. Karar, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın önderlik ettiği olduğu Baas Partisi'nin ulusal liderliği tarafından açıklandı. Dün de Suriye Parlamentosu, Abdülhalim Haddam hakkında ''vatana ihanet suçlamasıyla'' dava açılması çağrısında bulunmuştu.

Haddam, Arapça yayın yapan el Arabiya televizyonuna, Haziran ayından bu yana yaşadığı Paris'te verdiği mülakatta, ''Suriye lideri Beşar Esad'ı suikast sonucu öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'yi tehdit etmekle'' suçlamıştı.

Parlamentodaki oturumda söz alan bir milletvekili, Haddam'ı Suriye halkını aşağılamakla itham etmişti. Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bir dönem sağ kolu olan Abdülhalim Haddam, Esad'ın kendisine bir ara Şam'a çağırdığı Hariri'yi tehdit ettiğini söylediğini aktarmıştı. Mülakatta Haddam şu iddiaları dile getirmişti:

''Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un görev süresi uzatılmadan önce Refik Hariri, Beşir Esad'ın çok sert sözlerine hedef oldu.''

''Esad, Hariri'ye, ''Sen Lübnan'a yeni bir cumhurbaşkanı mı getirmek istiyorsun? Buna izin vermem. Kararımızı geri çevirmeye çalışacak herkesi ezerim'' dedi. Tam olarak hatırlamıyorum, ama buna benzer cümlelerdi. Hariri ayrıldıktan sonra, tansiyonu yükseldi, İçişleri Bakanı Gazi Kenan, Esad'ı ofisine götürüp sakinleştirmeye çalıştı.''

Haddam, Hariri suikastının ardında dev bir sistem olduğunu savunmuş ve soruşturmayı yürüten Birleşmiş Milletler Komisyonu'na güveninin tam olduğunu söylemişti.

Kimseyi suçlamak istemediğini kaydeden Haddam, ''Ama bu suikast için çok büyük miktarda patlayıcı gerekiyor. En az 20 kişilik bir gözetleme ve idare birimi. Bu patlayıcıları nasıl bir örgüt ve kim sağlayabilir. Bunun arkasında dev bir sistem var. Ve bu soruşturma sonunda ortaya çıkacak'' görüşünü dile getirmişti.

'Zamanlama dikkat çekici'

Beyrut'taki BBC muhabiri Kim Ghattas, Haddam'ın müdahalesinin çok önemli ve tehlikeli olarak görülebileceğini belirterek, Birleşmiş Milletler'in Hariri soruşturma komisyonunun da bu açıklamalarla ilgilenebileceğine işaret ediyor.

Haddam'ın açıklamalarının zamanlaması da dikkat çekici. Kim Ghattas, Esad'ın bir dönem sağ kolu olan Haddam'ın, neden şimdi konuşmayı seçtiğinin net olmadığını, kimi görüşlere göre, Haddam'ın kendini Beşar Esad'a alternatif olarak hazırlıyor olabileceği görüşlerini aktarıyor.

Refik Hariri, şubat ayında Beyrut'ta otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürülmüştü. Hariri suikastı ardından Lübnan'da düzenlenen gösteriler, Suriye'nin bu ülkedeki askeri varlığına son vermesine neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler'in Hariri suikastiyle ilgili açtığı soruşturmayı yürüten Alman savcı Detlev Mehlis hazırladığı raporda, Suriye yetkililerinin suikaste karıştıklarını ima etmişti. Şam yönetimi ise suikastle ilgisinin olmadığını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48