banner15

Haddam: Esad, Hariri'yi Tehdit Etti

Beşşar Esad'ın eski yardımcısı Abdulhalim Haddam, el-Arabiya televizyonuna verdiği mülakatta, Esad’ın Refik Hariri’yi öldürülmeden bir süre önce tehdit ettiğini öne sürdü. Şam yönetimine ağır eleştirilen yönelten Haddam, "Çok tehlikeli şeyler biliyo

Haddam: Esad, Hariri'yi Tehdit Etti

 

Mustafa Eğilli/Dünya Bülteni

 

El-Arabiye televizyonuna bir mülakat veren Haddam, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın Şubat ayında öldürülen eski Lübnan başbakanı Refik Hariri'yi pek çok kez tehdit ettiğini söyledi. Refik Hariri, şubat ayında Beyrut'ta otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürülmüştü.

 

Haddam, Refik Hariri cinayetini küçük grupların ve şahısların gerçekleştiremeyeceğini, bunun çok iyi donatılmış istihbarat servislerinin işi olduğunu ve BM soruşturmasının bu servisi ortaya çıkaracağına inandığını belirtti. Ayrıca, Refik Hariri cinayetini Suriye istihbaratının yapmış olması durumunda bunun Beşşar Esad’ın bilgisi haricinde olamayacağını vurguladı.

 

Suriye yönetimimden herhangi bir tehdit almadığını, Paris’e yakın tarihle ilgili anılarına da içeren kitap çalışması için geldiğini söyledi.

 

“Çok Tehlikeli Bilgilere Sahibim”

 

Kendisine yönelik ithamların hatırlatılması üzerine Haddam, söyleyecek çok sözünün olduğunu, ancak kendisinin Suriye’nin maslahatı için sustuğunu belirterek “Çok tehlikeli şeyler biliyorum” dedi.

 

"Beşşar Esad hükümetinin siyasi, ekonomik reform sürecinde başarıya ulaşamayacağını düşündüğüm için (haziranda) istifa ettim" diyen Haddam, "Esad, Hariri'ye çok ağır sözler söylediğini bana aktardı. Emirlerine uymayacak kişileri ezeceğini söyledi" dedi. Esad’ın bu sözlerini duyan Hariri’nin üzüntüden burnunun kanadığını da aktaran Haddam, Esad’ın yakın çevresinin kendisini yanlış yönlendirdiğini söyledi.

 

“Suriye Yönetimi Yolsuzluklara Bulaşmış”

 

Suriye yönetiminin içine bulunduğu yolsuzluklara da değinen Haddam, halkın yoksulluk içinde kıvrandığı bir ortamda güvenlik teşkilatında görevli birinin 4 milyar dolara sahip olabildiğini, yine Suriye hava yolarında çalışan bir üst düzey memurun 8 milyar dolar servet edinebildiğini iddia etti. Beşşar Esad ile mahiyetindekilerin Suriye’de tek güç haline geldiğini de söyleyen Haddam, bir avuç seçkin zümrenin ülke zenginliklerini tek başlarına ellerinde tutuklarını söyledi.

 

30 Yıl Suriye’nin Yönetiminde Bulundu

 

Suriye siyasetine 30 yıla aşkın bir süre şekil veren eski devlet başkanı yardımcısı Abdulhalim Haddam, Şam yönetimine sert eleştiriler yöneltti. Beşar Esad rejimini Lübnan konusunda büyük hatalar yapmakla da suçladı. 21 yıl süreyle cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev yapan ve Şam'ın Lübnan siyasetinin mimarı olarak nitelenen Haddam, "kalkınma ve reformun" gerçekleşeceğine inanmadığını söyleyerek Haziran ayında istifasını vermiş ve ülkeyi terk ederek Paris'e yerleşmişti.

 

Hariri suikastı ardından Lübnan'da düzenlenen gösteriler, Suriye'nin bu ülkedeki askeri varlığına son vermesine neden olmuştu. Birleşmiş Milletler'in Hariri suikastiyle ilgili açtığı soruşturmayı yürüten Alman savcı Detlev Mehlis hazırladığı raporda, Suriye yetkililerinin suikasta karıştıklarını ima etmişti. BM'nin Hariri suikastıyla ilgili soruşturması, "Şam hükümetinin suikastla olası bağlantıları" üzerinde duruyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48