banner39

Hadis ve Sîret Ödülleri sahiplerini buldu

Meridyen Destek Derneği'nin düzenlediği Hadis ve Sîret Araştırmaları Ödülleri'ni kazananlar belirlenerek 8 Nisan'da sahiplerine verilecek.

Arşiv 29.03.2008, 09:51 29.03.2008, 09:51
Hadis ve Sîret Ödülleri sahiplerini buldu

Meridyen Destek Derneği'nin dünyada ve Türkiye'de Hadis ve Sîret konularında yapılan ilmî ve akademik çalışmaların gelişimine katkıda bulunmak, ilgili araştırmaların teşviki ve bu alanlarda uzmanlaşacak araştırmacıların ödüllendirilmesi amacıyla düzenlediği Hadis ve Sîret Araştırmaları Ödülleri sahiplerini buldu.

Her yıl Hadis ve Sîret alanlarında yüksek lisans ve doktora tezlerine ulusal/uluslararası nitelikte ödül verecek olan Meridyen Destek Derneği, bu yıl mükafata layık görülen çalışmaların belirlenmesi amacıyla jüri üyelerini bir araya getirdi.

Prof. Dr. İ. Lütfü Çakan, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Tahsin Görgün'ün katıldığı toplantı Meridyen Destek Derneği merkezinde gerçekleştirildi. Doç. Dr. İbrahim Hatipoğlu'nun yurt dışı programı nedeniyle iştirak edemediği, ancak kanaatini yazılı olarak bildirdiği toplantıda, başvurular jüri üyeleri tarafından tek tek ele alındı.

Yapılan müzakereler sonucunda jüri üyeleri ittifakla:

Yüksek Lisans dalında "Maktû Hadis ve Delil Değeri" başlıklı teziyle Mustafa Macit Karagözoğlu'nu,

Doktora dalında "Hicrî II. Asırda Farklı Şehirlerde Amel Telakkîsi Oluşumunda Sünnet ve Hadisin Yeri" başlıklı teziyle Halit Özkan'ı ödüle layık gördü.

Jüri ayrıca "İlk Siyer Kaynakları ve Müellifleri" başlıklı teziyle Şaban Öz'e teşvik ödülü verilmesine karar verdi.

Ödüller Meridyen Destek Derneği tarafından 08.04.2008 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda organize edilecek olan Kutlu Doğum programında sahiplerine verilecektir.

Kaynak: Sonpeygamber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?