Hafiye dönemi ve jurnaller

İBB Gençlik Meclisi ve İstanbul Gençlik Meclisleri Derneği'nde "Hafiye Teşkilatı ve Jurnaller' tartışılıyor.

Hafiye dönemi ve jurnaller


Dünya Bülteni/Sıdıka Dağlı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi ve İstanbul Gençlik Meclisleri Derneği'nin birlikte düzenlediği Söyleş(el)im programında Osmanlı’da Hafiye Teşkilatı ve Jurnaller’  konusu masaya yatıtılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi ve İstanbul Gençlik Meclisleri Derneği'nin birlikte düzenlediği Söyleş(el)im programında Osmanlı’da Hafiye Teşkilatı ve Jurnaller’  konusu konuşuluyor.

Tarihin en tartışmalı şahsiyetlerinden, Osmanlı tahtının 33 yıl sahibi olan II. Abdülhamid'in çok yönlü ve geniş bir döneme tuğrasını çeken bu devlet adamının ‘Hafiye Teşkilatı ve Jurnalleri konu alınıyor. “Hafiye teşkilatı nedir?”, ‘Bir bilgi toplama merkezi miydi, topluma nefes aldırmayan bir örgütlenme miydi?’, ‘Osmanlı Devleti’nin yıkılış sürecine girdiği ve Avrupalı devletlerce Hasta Adam’ın kimin kucağında öleceğinin tartışıldığı dönemde, II. Abdülhamid, iktidarın dizginlerine asılabilmek için hafiye teşkilatını kurmak zorunda mıydı?’, ‘Bu teşkilat devletin ömrünü uzatabilmiş miydi?’, ‘Abdülhamid jurnalleri nasıl değerlendiriyor, bunlara yönelik neler yapıyordu?’… Bu ve buna benzer tüm sorulara cevap arandığı program; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan’ın katılımıyla gerçekleşiyor.

25 Nisan Pazar, saat 13.30’da başlayacak olan program İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü Spor Müdürlüğü’nde yapılıyor.

Programla ilgili www. ibbgenclikmeclisi.com adresinden detaylı bilgiye ulaşılabilir.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2010, 01:22
banner53
YORUM EKLE

banner39