Haham Ahron Cohen: İsrail devleti yıkılmalıdır

MAZLUMDER'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Neturei Karta üyesi haham, İsrail'in yıkılması gerektiği görüşünde.

Haham Ahron Cohen: İsrail devleti yıkılmalıdır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MAZLUMDER İstanbul Şubesi “Siyonizm İle Mücadelede Yeni Stratejiler” Paneli’ni Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Ahmet Mercan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele MAZLUMDER'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Islamic Human Rights Commission (IHRC) Başkanı, Neturei Karta Ortodoks Yahudi Örgütü'nün temsilcileri, Britanya Müslümanlar Birliği Politika Direktörü ve MAZLUMDER Genel Başkanı katıldı.

haham-mazlumder.jpg

Panelde ilk olarak konuşan Britanya Müslümanlar Birliği Politika Direktörü Said Ferjani, ayet ve hadislerde geçtiği şekilde Yahudilerin top yekûn düşman ilan edilmediğini, sadece zulmedenlerden bahsedildiğini söyledi.

Ferjani’den sonra söz alan Neturei Karta Üyesi Haham Ahron Cohen ise; Yahudiliğin 3 bin yıllık tarihi olduğunu ancak Siyonizm’in daha çok yeni olduğunu, Siyonizm’in yaptıklarının Yahudilere mal edilmemesi gerektiğini ifade ederek “İsrail Devleti Yıkılmalı” dedi.

Daha sonra kısa bir konuşma yapan IHRC Başkanı Massoud Shadjareh ise bugüne kadar birçok anti Siyonist organizasyona burada bulunan Neturei Karta üyesi Yahudilerle beraber gittiklerini hatırlatarak, “İslam’da insanlar yolculuk yapılarak tanınır, ben bu insanlarla yaptığım yolculuklarda onların gerçek duyarlılık sahibi insanlar olduklarını gördüm” dedi.

haham-2.jpg

Neturei Karta Uluslararası Sözcüsü Haham Yisroel Dovid Weiss ise “Siyonizm’in fikir babalarının İsrail ile ilgili fikirlerinde aslında Tevrat’tan yararlanmadıklarını kendi Siyonist emelleri için Tevrat'ı tahrif ettiklerini belirtti.

Son olarak konuşan MAZLUMDER Genele Başkanı Ahmet Faruk Ünsal buradaki tablonun aslında her şeyi özetlediğinden hareketle “Siyonizm batıda ortaya çıkmış ve batılı karakteristiği olan bir anlayıştır. Ulus devletçi, seküler ve batılı bir zihnin ürünü olan bir ideoloji olarak Siyonizm’i Yahudilikten ayırmak gerekmektedir. Bunu ayırdığımız gibi Anti-Siyonist ve Anti Semitist’i te ayırt etmemiz gerekir. Anti Siyonist olmak hiçbir zaman Anti Semitist olmak gibi algılanmamalıdır. Bugün İsrail’in işlediği savaş suçlarına batılı ülkelerin ses çıkartmıyor olmasının sebebi, bu tür bir ideolojik akrabalıkta aranabilir” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 14:55
banner53
YORUM EKLE

banner39