banner39

Haiti depreminin maliyeti 14 milyar dolar

Haiti'deki depremin yol açtığı hasarın maliyeti 14 milyar dolar civarında olduğu belirtildi.

Arşiv 17.02.2010, 02:06 17.02.2010, 09:20
Haiti depreminin maliyeti 14 milyar dolar


Haiti'de meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremin yol açtığı hasarın maliyetinin, yıllık ülke ekonomisinin iki katını bulabileceği belirtildi.

Inter-American Development Bank (IADB) ekonomistleri, 12 Ocak'taki Haiti depreminin, ülke ekonomisi ve nüfusu göz önüne alındığında, modern zamanlardaki en yıkıcı deprem olduğunu bildirdiler.

Buna göre deprem Haiti için, 2004'teki tsunaminin Endonezya için olduğundan çok daha fazla yıkıcı. Tsunaminin Endonezya'da yol açtığı tahribat tahmini 5 milyar dolardı.

Depremin şiddeti, ölü-yaralı sayısı, Haiti'nin nüfusu ve kişi başına düşen gayri safi milli hasıla dikkate alınarak yapılan hesaplamada, ülkenin yeniden imarının 8 milyar ile 14 milyar dolara mal olacağı belirtildi.

Dünya Bankasına göre, Haiti'nin 2008'de ürettiği mal ve hizmetlerin değeri sadece 7 milyar dolardı.

IADB ekonomistleri, ülkenin 10 milyonluk nüfusu ve yoksul ekonomisi göz önüne alındığında özellikle yıkıcı olduğunu belirttiler.

Ticaret, iletişim ve hükümetin merkezi olan başkent Port-au Prince'i vuran depremde devlet başkanlığı sarayı ile hükümet binaları da yıkılmıştı.

Depremin, 1972'de meydana gelen ve Nikaragua'nın başkentini yerle bir eden depremden 5 kat daha fazla öldürücü olduğu da belirtildi.

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?