banner39

Haiti polisi depremden sonra mahkumları öldürdü

Haiti'deki depremden bir hafta sonra bir cezaevinde onlarca mahkumun infaz edildiği bildirildi

Arşiv 26.05.2010, 12:39 26.05.2010, 15:00
Haiti polisi depremden sonra mahkumları öldürdü

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

12 Ocak'ta Haiti'de meydana gelen ve yaklaşık 300 bin insanın öldüğü tahmin edilen şiddetli depremin hemen ardından ülkede bir katliamın yapıldığı iddia edildi.

New York Times gazetesinin Birleşmiş Milletler'in gizli bir raporuna dayandırdığı haberine göre, Les Cayes şehrindeki bir hapishanede, depremden bir hafta sonra onlarca mahkum polis tarafından kurşuna dizildi.

Raporun eski mahkumların ve öldürülen mahkum yakınlarının ifadelerine başvurularak hazırlandığı belirtildi.

Görgü şahitleri, mahkumların silahlı olmadığını, polisin deprem sonrası çıkan bir isyan girişimi sırasında hapishaneyi basarak, mahkumlara ateş açtı.

Olay sırasında hapishanede aşçı olarak çalışan bir kişi, polisin "öldürmek için seçilmiş kişileri" infaz ettiğini savundu.

Bazı görgü şahitleri ölü sayısını 19 olarak verirken, BM raporunda 40 mahkumun olayda infaz edilmiş olabileceği kaydedildi.

Haiti polisi ise, ölen mahkumların hapishanede isyanı başlatan çete lideri Ti Mousson tarafından, isyana katılmayı reddettikleri için öldürüldüklerini savundu. Mousson olayın ardından kayıplara karışırken, BM yetkililerinin konuştuğu şahitler kurbanların polis tarafından "seçildiğini", cesetlerin toplu olarak açılan çukurlara gömüldüğünü söylediler.

New York Times, ABD ve BM yetkililerinin Les Cayes'te olanları başından beri bildiğini, olay hakkında soruşturmanın ise dört ay önce açıldığını da öne sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?