banner15

Haiti'de çocuk kaçıran 10 ABD'li tutuklandı

Haiti'de çocuk kaçırma suçu işleyen 10 ABD'li tutuklandı.

Haiti'de çocuk kaçıran 10 ABD'li tutuklandı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Depremle sarsılan Haiti'de bazı  karmaşayı fırsat bilip çocuk kaçırdığı öne sürüldü. Olayla ilgili olarak 10 ABD vatandaşı tutuklandı. 

Haiti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yves Christallin yaptığı açıklamada, çocuk kaçırdığı iddia edilen beşi kadın 10 ABD vatandaşının tutuklandığını doğruladı. Bakan sözkonusu kişilerin 33 çocuğu kaçırarak ülke dışına çıkarmakla suçlandığını belirtti. Çocuklar arasında iki aylık bebeklerin de bulunduğunu söyleyen Bakan, zanlıların Dominik Cumhuriyeti sınırında yakalandığını açıkladı. Zanlıların yanında bulunan çocukların devlet korumasına alındığını vurgulayan Christallin, tutuklanan 10 kişi arasında, Amerikan yardım kuruluşu, New Life Children's Refuge çalışanlarının da bulunduğunu belirtti. Haiti'de 18 yaş altındakilerin ülkeyi terketmesine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı karar veriyor.

UNICEF önlemleri artırdı

Depremden bu yana sık sık insan tacirlerinin ülkede çok sayıda çocuğu ABD ve Avrupa'ya kaçırdığı yönünde haberler gündeme gelmişti. BM Çocuklara Yardım Kuruluşu UNICEF, bu haberlerin ardından özellikle depremde anne-babasını yitiren çocukların daha iyi korunması için harekete geçti. Haiti'de depremde kimsesiz kalan çocukların sayısının 500 bin olduğu tahmin ediliyor. Depremde yaklaşık 200 bin kişinin öldüğü belirtiliyor.

Kadınlara özel yardım

Bu arada BM bundan sonraki yardımların özellikle kadınlara yapılacağını açıkladı. Gıda Programı yetkilileri, yardım malzemeleri dağıtılırken genellikle erkeklerin akın ettiğini ve kadınlara yeterince malzeme ulaşmadığını belirtti. BM Gıda Programı Haiti'de 16 noktaya kurduğu merkezlerde sadece kadınlara yardım malzemesi dağıtıyor. Bu çalışmanın iki-üç hafta sürmesi bekleniyor.

Yaralılar ABD'ye götürülmüyor

Öte yandan Amerikan Ordusu, Haiti'deki yaralıların ABD'ye sevkedilmesi işlemini durdurdu. Florida valisi Charlie Crist, mali sorunlar yüzünden bu kararın alındığını, Washington'dan kendilerine ek destek sunulmasını istediklerini belirtti. Amerikan Ordusu depremden bu yana 500'den fazla yaralıyı Florida'daki hastanelere yerleştirdi.    

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48