banner15

Haiti'de cumada eller depremzedeler için kalktı / FOTO

Haiti'deki depremin izleri canlılığını korurken ülkede yaşayan Müslümanlar, dünyaya seslendi; "Dua ve yardım edin!'

Haiti'de cumada eller depremzedeler için kalktı / FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Tevhid Mescidi’nde Cuma namazını kılan Müslümanlar Haiti için dua etti. Hutbeyi okuyan imam, Müslüman ülkelere buradaki insanlık dramına seyirci kalmayın çağrısında bulundu. 

İHH Temsilcisi Mustafa Öztürk, Haiti’den geçen bir haftalarını değerlendirdi. Öztürk, “Burada sokaklar hayalet şehir ve can güvenliği yok. Yağmacının birini hemen yanımızda vurdular ve götürdüler. Onu bekleyen ailesi ondan bir daha haber alamayacak. İnsan hayatının hiç kıymeti yok. Yanlarında arkadaşları vurulan yağmacılar bir şey olmamış gibi yağmaya devam ettiler” dedi.  

cuma-namazinda-muslumanlar-.jpg

Haiti depreminin üzerinden 17 gün geçti. Ancak depremin yaraları henüz sarılamadı. Açlık ve susuzluk sorunu devam ediyor, insanlar geceyi sokaklarda geçiriyor. Can güvenliği sıfır noktasında. 

dr.-giray-yavuz-muayene-ede.jpg

Amerika Birleşik Devletleri depremi kendi reklâmı için kullanıyor. Ülkede Amerikan askeri çok fazla fakat yardımları sınırlı. BM’nin yardımları da yetersiz kaldı. Diğer dünya ülkelerinin de kayıtsız kalması sebebiyle Haiti’deki çaresizlik içinden çıkılmaz bir hale geldi.

dsc_0026.jpg

İHH Haiti Temsilcisi Mustafa Öztürk’ün anlattıkları ülkedeki son durumu ortaya koyuyor.

Öztürk, “Burada sokaklar hayalet şehir ve can güvenliği yok. Yağmacının birini hemen yanımızda vurdular ve götürdüler. Onu bekleyen ailesi, bir daha ondan haber alamayacak. İnsan hayatının hiç kıymeti yok. Yanlarında arkadaşları vurulan yağmacılar bir şey olmamış gibi yağmaya devam ettiler” dedi.

Türkiye’den giden gönüllü doktorlar Ali Alemdar, Giray Yavuz ve Ali Yalçın muayene ve tedavilerine Cuma günü olması sebebiyle Tevhid mescidinde devam ettiler. Cuma namazını bu mescide kılan Müslümanlar, Haiti için dua ettiler. Hutbeyi okuyan imam, Müslüman ülkelere buradaki insanlık dramına seyirci kalmayın çağrısında bulundu. 

yagmacilar.jpg

Öztürk camide yaşananları şöyle anlattı: “Bugün Cuma olması sebebiyle doktorlarımız mesailerini Tevhid Mescidi’ne ayırdılar. Başkent Port-au-Prince’de 5 adet mescit bulunuyor. Haiti’de 8 bin kadar Müslüman olduğu tahmin ediliyor. Haitili Müslümanlar Cuma namazında dualar ettiler. Hutbede cemaate seslenen imam diğer insanlara yardımcı olmaya devam etmelerini istedi. Sabır ve tevekkül çağrısında bulundu. İmam, hutbesinde Türkiyeli yardım kuruluşlarına da teşekkür etti.”

cuma-namazi.jpg

Haiti’de depremle birlikte iletişimin de çöktüğünü dile getiren Öztürk, yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Zor şartlar altında haber ve fotoğrafları gönderiyorum. Burada internet yok. Olan yerlerde de çok zayıf. BM binasında dahi internet problemli ve çok insan var. Bu fotoğrafları göndermek için bir kilise açtırdık. Şuan gece yarısı. Jeneratörü çalıştırdık. Buranın interneti biraz daha iyi. Ama garanti değil. Telefonda da büyük sıkıntı var. Hatlar doğu düzgün çalışmıyor.

bm-ye-bagli-pakistan-polisi.jpg

Şimdi buradan arabayla gideceğiz. Ama her yer zifiri karanlık. Sokaklar hayalet şehir ve can güvenliği yok. Burada gündüz dahi ulaşım çok zor. Bazen saatlerce yollarda oluyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48