banner15

Haiti'li 700 çocuk Türkiye'ye getiriliyor

Haiti'deki depremde ailelerini kaybeden 700 çocuk devlet kontrolünde Türkiye'ye getiriliyor.

Haiti'li 700 çocuk Türkiye'ye getiriliyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Haiti'deki depremde ailelerini kaybeden çocuklara Türkiye'den de yardım eli uzandı. Dışişleri Bakanlığı'nın aracılığıyla 700 kadar çocuk Türkiye'ye getiriliyor. Dışişleri Bakanlığı, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'a, "Çocuklara bakabilecek kapasiteniz var mı?" diye sordu. Bakan Kavaf, olumlu cevap verince, SHÇEK'e bağlı yuva ve yurtlara yerleştirilecek çocukların iletişim problemi yaşamamaları için İngilizce bilen uzmanlar toplanmaya başlandı. 

İNGİLİZCE BİLEN UZMAN

Çocukların ülke iklimine uyum sağlayabilmeleri için de Antalya, İzmir gibi ılıman iklimli bölgelerdeki yuva ve yurtlara gönderilerek rehabilite edilmeleri planlanıyor. Dışişleri'nin yazısı üzerine Bakan Kavaf, gerekli talimatları vererek SHÇEK yetkililerinden hazırlık yapmalarını istedi. Çocukların kalacakları yurt ve yuvalarda uzmanlar ve pedagoglar belirlendi. Çocukların rehabilitasyonu için de özel ekipler oluşturuluyor.

GAZZE'Lİ ÇOCUKLARI DA TÜRKİYE SAHİPLENMİŞTİ

Daha önce İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonlardan sonra Filistinli çocukların Türkiye'ye getirilmesi için harekete geçen Dışişleri Bakanlığı, İsrail engeline ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne takılmıştı. İsrail, çocukların başka ülkelere gönderilmesine karşı çıkmıştı. Dışişleri Bakanlığı, Haitili çocukların getirilmesine hem insani hem de uluslararası alanda sağlanacak prestij açısından önem veriyor.

ÖNCE HAYMATLOS SONRA EVLATLIK

Çocuklar, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, uluslararası yükümlülükler ve Türk yasaları gereği hemen Türk vatandaşlığına geçemiyor. Çocuklar, bir süre vatansız (haymatlos) olarak kabul edilecek. Yasal prosedürler ve süreler göz önüne alındıktan sonra da Türk vatandaşlığına geçebilecekler. Türkiye'ye getirilecek Haitili çocukların Türk vatandaşlığı hakkını elde etmelerinin ardından evlatlık verilmeleri de söz konusu olabilecek. Ancak, evlat edinme prosedürü, Türkiye'de çok ağır işliyor. Türkiye ayrıca Haiti'de bir yetimhane açmayı da planlıyor. Şu anda SHÇEK'e bağlı sevgi evleri, yuva ve yurtlarda Somalili, Afgan, Batı Trakyalı çocuklar bulunuyor. Bu çocuklar, Sivas, Aksaray ve Çanakkale gibi illerde toplanmış durumda.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 15:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48