banner39

Hak-İş'ten 'copsuz, dayatmasız, gazsız 1 Mayıs' çağrısı

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, 1 Mayıs'ın normalleşen, demokratik Türkiye'ye yaraşır kutlanmasını istedi

Arşiv 22.04.2010, 14:23 22.04.2010, 14:23
Hak-İş'ten 'copsuz, dayatmasız, gazsız 1 Mayıs' çağrısıAnkara- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, 1 Mayıs ve işsizlik gündemiyle Hak-İş Genel Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, 1 Mayıs'ın Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanmasının önemi yanında, resmi tatil olmasının, 6 konfederasyonun ortak kutlama kararı almış olmasının da çok önemli olduğunu söyledi. Uslu, Türkiye'nin giderek normalleştiğini, yasaklardan arındığını, tabularla, korkularla hesaplaştığını ifade ederek, "Böyle bir ortamda1 Mayıs'ın korkusuz, yasaksız, baskısız, dayatmasız, copsuz, gazsız kutlanması normalleşen, demokratik açılımlarla cesur adımlar atan Türkiye'ye yaraşan bir tutumdur" diye konuştu.

Uslu, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasının ayrıca anlamlı olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü Taksim yasağının ortadan kalkması ayrı bir anlam katmaktadır. Taksim'deki yaşanan katliamın sorumlularının halen ortaya çıkmamış olması, katliamı yapanların dosyasının kapatılmış olması, bir hukuk devleti, açısından son derece ciddi bir mesele olmalıdır. Biz de bunun ciddiyetine inandığımız için Taksim'de kutlamanın öneminin altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Bugüne kadar Taksim'de miting girişimleri hep sonuçsuz kalmıştır. Taksim'in açılmasının farklı yolları ve yöntemleri vardır. Sembolik bir kutlamayla başlayan süreç bugün kitleselliğe dönüşmüştür."

UYARI

Uslu amaçlarının sokakta vuruşmak değil sorun çözmek olduğunun vurgulayarak, doğru yöntemlerinin zaman geçtikçe herkes tarafından görülmekte ve kabul edilmekte olduğunu dile getirdi. 1 Mayıs'ı konfederasyonların büyük bir demokratik olgunlukla kutlayacaklarına inandığını kaydeden Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü: "1 Mayıs'ı kutlamak konusunda göstereceğimiz olgunluk, başarı ortaya koyacağımız coşku, bundan sonraki 1 Mayısların kutlanmasında da bir referans olacaktır. Hepimiz olabildiğince dikkatli olmalıyız. 1 Mayıs'ı kutlamaktan ziyade, 1 Mayıs'ı Truva atı gibi görüp, 1 Mayıs üzerinden kendilerini ifade etmek isteyen çevrelerin 1 Mayıs coşkumuza gölge düşürmemeleri gerekir. Emeğe ve emekçiye saygı göstermesi gerekenler, 1 Mayıs üzerinden kendilerini ifade etmek, güç gösterisi yapmak, kamuoyuna mesaj vermek gibi bir yolu tercih etmemeliler."

1 Mayıs'a gölge düşürmemek adına herkesin dikkatli özenli ve saygılı olması gerektiğini söyleyen Uslu, 1 Mayıs'ın tüm işçi sınıfının, işçi hareketinin ortak günü olduğunu söyledi.

Uslu, 6 konfederasyon olarak birlikte koydukları bir hukuk olduğunu kaydederek, şunları ifade etti: "Biz kimseye gelin, Hak-İş'in kortejinin arkasına takılın bizimle beraber girin, biz sizi kim olursanız olun, ne söylerseniz söyleyin 1 Mayıs alanına taşırız iddiasında değiliz.Bizim kurallarımıza uygun olanlar, maskesiz, sade, yalın, emekten, hukuktan yana bir biçimde alana girmek durumundayız. Bunun dışındaki her türlü görüntü 1 Mayıs'ın önüne geçecek, işçi hareketini ve işçilerin mesajlarının ve taleplerinin gölgede bırakacağı için kendimize yapılmış bir haksızlık olarak telakki edeceğiz. Konfederasyonların kendi iç dengeleri nedeniyle yasadışı bir takım görüntülere yol vermek isteyenlere fırsat vermemesi gerektiğini konusunda bir kez daha uyarıyorum. Alınacak tedbirlerle 1 Mayıs alanı son derece coşkulu ve dünyada birçok ülkede yaşandığı gibi emeğin kendisini ifade ettiği gün olarak önümüzde duracaktır." Uslu, 1 Mayıs' a herkesin katılabileceğini belirterek, kavgasız, dövüşsüz, demokratik açılım fikrine uygun, demokratik olgunluk ve terbiye içinde gerçekleştirilecek coşkulu 1 Mayıs olmasını dilediğini ifade etti.

Kaynak: Ajanslar
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?