banner39

Hakan Uzan, çapraz sorguya alındı

Hakan Uzan, Libananco davasının ilk gününde çarpraz sorguya alındı.

Arşiv 23.03.2010, 23:35 24.03.2010, 06:54
Hakan Uzan, çapraz sorguya alındı


Libananco şirketinin, devlet tarafından el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye aleyhine açtığı 10.1 milyar dolar tutarındaki tahkim davası bu sabah Paris'te başladı. Perşembe gününe kadar devam edecek davanın ilk gününde uzun süredir Interpol tarafından aranan Hakan Uzan çapraz sorguya alındı.

Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi, (ICRID) tarafları dinledikten sonra Libananco davasının esastan görüşülüp görüşülmeyeceğine karar verecek. Duruşmaya Türkiye'yi temsilen Enerji Bakanlığı'ndan bir heyet katıldı.

7 yıldır gizlenen Hakan Uzan, Dünya Bankası'nın Paris şubesinde yapılan duruşmaya katılmak için ilk kez basının karşısına çıktı. Yaklaşık 7 buçuk saat boyunca sorguya çekilen Hakan Uzan'ın duruşmaya katılması için 7 günlük dokunulmazlık hakkı verildi. Duruşmaya yalnız gelen Hakan Uzan'ın, davanın başlamasından bir saat önce Fransa saatiyle 07.30 civarında gelmesi dikkat çekti. Uzan ve Türk heyeti iki saatlik öğle arasında da binadan dışarı çıkmadı. Çıkışta ise heyetteki yetkililer bugünkü duruşma hakkında herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Libananco davası, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı EPDK'nın talebiyle ÇEAŞ ve Kepez Elektrik'e el konulmasına dayanıyor. Uzan Grubu'na ait şirketlere el konulmasının ardından Kıbrıs Rum Kesimi şirketi Libananco, söz konusu şirketlere ortak olduğunu ve el konulma nedeniyle zarara uğradığını iddia ederek konuyu tahkime taşıdı.

Libananco'nun davayı kazanması halinde Türkiye'nin faizleriyle birlikte 20 milyar dolara yakın bir tazminat ödemesi söz konusu. Uzan ailesinin davaya uzun süredir hazırlandığı ve tahkim kuruluna sunulan belgelerin üzerinde eski CIA uzmanları tarafından çalışıldığı belirtiliyor. Ancak, Uzan Grubu'nun Libananco'ya muvazaalı satış yaptığı yönünde Yargıtay'ın da onadığı mahkeme kararı Türkiye'nin elini güçlendiriyor
 
Kaynak: CİHAN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?