banner39

Hakkari, güne gergin başladı

DTP'nin kapatılması üzerine Hakkari'de sabahın erken saatlerinden toplanan bir grup parti binasının önüne geldi.

Arşiv 12.12.2009, 11:23 12.12.2009, 11:23
Hakkari, güne gergin başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

DTP'nin kapatılmasından sonra gözler Güneydoğu'ya çevrildi. Kapatma kararına nasıl bir tepki verileceği merak edilirken Hakkari'de sabahın erken saatlerinde çoğunluğunu çocukların oluşturduğu gruplar DTP binasına doğru yürümeye başladı.

Kepenklerin kapalı olduğu Hakkari'de aralarında çok sayıda öğrencinin de bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, Belediye önünde toplanmaya başladı. Kalabalık buradan da PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıp, Kürtçe marşlar okuyarak DTP binası önüne kadar yürdü.

DTP İl Başkanı Hivzullah Kansu burada kalabalığa yönelik bir konuşma yaptı. İl Başkanı Kansu, bin asırdan beri Kürt halkına yönelik inkar ve imha politikaları yürütüldüğünü, bu politikalara rağmen Kürtlerin mücadelesinin devam ettiğini belirterek, "Kürtleri bu politikalarla bitiremezler. Şu ana kadar 5 parti kapatıldı. Ama çözemediler. Anayasa Mahkemesi biliyorsunuz DTP'yi de kapattı. 37 kişi de yasaklı olabilir ama Kürtler 37 kişiden ibaret değildir. Kürtler kendilerine öyle bir yer edinmişyerdir ki, dünyanın en süper gücü Amerika bile gelse yok edemez" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?