banner39

Hakkari Valisi 'içeriden' baktı

Hakkari Valisi Muammer Türker, artan terör saldırılarını değerlendirdi.

Arşiv 23.06.2010, 02:45 23.06.2010, 02:45
Hakkari Valisi 'içeriden' baktı


Bir dönem Başbakanlık Güvenlik İşleri Müdürü olarak da görev yapan Hakkari Valisi Muammer Türker, artan terör saldırılarını değerlendirdi.

Bölgeyi ve bölge halkını iyi tanıyan Hakkari Valisi Muammer Türker, katıldığı canlı gaste’ de soruları yanıtladı.

Başbakanlık Güvenlik İşleri Müdürü olarak da görev yapan Hakkari Valisi Muammer Türker, artan terör saldırıları ile gündeme gelen tartışmaları, bölgenin gerçekleri ve bölge halkının hassasiyetleriyle değerlendirdi.

Olağanüstü hal uygulaması ile ilgili Vali Türker, "OHAL gibi bir konu siyasetin konusu. Ama bu olayın sıkıntısını biz yaşadık. OHAL uygulaması bu insanların da yaşayışlarını ve düşüncelerini olağanüstüleştirdi ve terörü azdırdı. Ardından 2002 yılında hayatın çok normalleşemediği gördük. Çünkü burada terör var ve kaçakçılık var. İki ülkeye sınır var. Geçmişe dönüp baktığımızda OHAL'in bir derde derman olmadığını görüyoruz’’ diye konuştu.

Hakkari Valisi Muammer Türker, Ankara'da ve bölgede yeniden konuşulmaya başlanan sınırötesi operasyonların da iyi planlanması gerektiğine dikkat çekti.

Vali Türker, "Sınırötesi operasyon çok iyi planlamalarla yapılmalıdır. En az sayıda insanı kaybetmeyi hesaplamalıyız. Sınırdan hemen biraz ötede terör örgütünün kampları var. Asker postalı değmeyen yerde askeri zafer elde edemiyorsunuz’’ dedi.

SİYASİ VE COĞRAFİ SINIR
Sınır güvenliği konusunun yeniden ele alınması gerektiğini belirten Türker, siyasi sınırlarla coğrafi sınırların örtüşmediğini bunu da güvenlik önlemi almayı zorlaştırdığını söyledi.

Türker, "Belki o bölgeyi gördüyseniz teyit edeceksiniz. Güvenlik önlemi almayı zorlaştırıyor. Bu konuda farklı konsetplere gidilebilir. Mesela Irak sınırları içinde, Çukurca yakınlarında 2 tane üs bölgemiz var. Siyasi sınırları koruyacağız ve orada da karakol kuracağız derseniz tabiatla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Bu sıkıntının çözümü için yeni tedbirler almalısınız’’ dedi.

Bölge halkının demokratik açılımın devam etmesinden yana olduğunu belirten Vali Muammer Türker, "Bu bölgenin insanları yıllarca ekonomik sıkıntıyı hissetmişlerdir. Açılım onlara çok umut verdi. Açılımın lokomotifi hükümettir. İlk günlerdeki heyecan olmasa bile açılımın devam etmesi kanaatindeyiz” diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?