banner39

Haksöz'den eğitime eleştirel dosya

Haksöz dergisi Ekim sayısında okulların açılmasıyla beraber gündeme gelen eğitim sorununu irdeliyor.

Arşiv 03.10.2009, 16:26 03.10.2009, 16:26
Haksöz'den eğitime eleştirel dosya


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haksöz, Türkiye'de eğitim-ideoloji arasındaki ilişkiyi inceleyip, sorunu makaleler, röportajlar ve tetkiklerle anlam kazanmasına çalışıyor. 

Konuyla ilgili uzunca bir makale yazan Mehmet Pamak, zorunlu eğitim yasasının beraberinde getirdiği problemleri kritik edip, alternatif eğitim olanaklarını özgürlük bağlamında değerlendiriyor.

Haksöz Ekim sayısında Türkiye'de uzunca süredir tartışılan 'andımız' konusuyla ilgili Av. Nesip Yıldırım'ın görüşlerine başvuruyor.

Hazma Türkmen ise alternatif eğitim olanaklarını bilinç ekseninde tartışıyor ve Türkiye'deki Müslümanların bilinç serüvenine işaret ediyor.

Dergi yerel mahkemelerin ve Yargıtay'ın kararlarının kronolojisini vererek 'Memleketten Hukuk Manzaraları' üst başlığıyla eleştirel bir dosya hazırlamış.

Haksöz Türkiye dış politikasının son yıllardaki en önemli olayı sayılabilecek Türkiye-Suriye arasındaki vizenin kaldırılması olayını Rıdvan Kaya'nın analiziyle okuyucularına sunuyor.

Tarık Ramazan'ın bir makalesini çeviren Haksöz, makale üzerinden 'Avrupa'da fikir özgürlüğü' sorunsalını ele alıyor.

Kültür-sanat, edebiyat çalışmalarının yoğun olarak yer aldığı bu sayıda Asım Öz, Hamas'ın kurucularından olan İbrahim Guşe'nin hatıralarını yazdığı "Kırmızı Minare"yi değerlendiriyor ve Filistin'deki mücadeleye ilişkin önemli yaşanmışlıkları aktarıyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?