banner39

Halaçoğlu: Avrupalılar siyasi davranıyor

TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu, "Avrupa ülkeleri Ermeni konusunda tarihî gerçekleri bilmesine rağmen siyasi davranıyor" dedi.

Arşiv 17.02.2008, 13:55 17.02.2008, 19:07
Halaçoğlu: Avrupalılar siyasi davranıyor


Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Ermeni tehciri konusunda derlenen bilgilerle Ermeni diasporasının iddialarını çürüttüğünü, Avrupa ülkelerinin bu konudaki tarihi gerçekleri bilmesine rağmen siyasi davrandığını söyledi.

Adana'daki bir yerel televizyon kanalın programına katılan Halaçoğlu, Türk Tarih Kurumu'nu yeniden yapılandırdıklarını ve yapılandırırken hiçbir siyasi kuruluştan baskı görmediklerini, aksine tüm hükümetlerden destek aldıklarını söyledi.

Temsil ettiği kurumun bir bilimsel kuruluş olduğunu hatırlatan Halaçoğlu, bilimsel çalışmalar sonucu elde ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaştığını ancak bazı kesimlerin bu verilerden rahatsız olduğunu ifade etti.

Halaçoğlu, Ermeni tehciri konusunda derlenen bilgilerle Ermeni diasporasının iddialarının çürütüldüğünü belirterek, Avrupa ülkelerinin bu konudaki tarihi gerçekleri bilmesine rağmen siyasi davrandığını söyledi.

Osmanlı arşivleri ve yurt dışındaki arşivlerin Türkiye'yi haklı çıkardığını kaydeden Halaçoğlu, "Dış dünya bu iddialar konusunda bilimsel verilerden faydalanmak yerine siyasi yaklaşım gösteriyor" dedi.

Kaynak: İHA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?