banner39

Halaçoğlu: Türkiye gerçek eksenini buldu

Prof. Dr. Halaçoğlu, Türkiye'nin ekseninin şimdilerde gerçek yerini bulduğu görüşünde.

Arşiv 21.06.2010, 13:39 21.06.2010, 14:44
Halaçoğlu: Türkiye gerçek eksenini buldu


Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, son günlerde yoğun olarak tartışılan Türkiye'de eksen kaymasını yaşandığı ve batıyı bırakıp doğuya yanaştığına dönük iddiaları reddetti. Halaçoğlu, Türkiye'nin ekseninde kayma gibi bir durum olmadığını, aksine tam yerine oturduğunu söyledi.

Türkiye'nin komşularıyla geliştirdiği ilişkilerin son yıllarda kaydettiği mesafenin belli bir ideolojinin kırılması anlamına geldiğini ifade eden Halaçoğlu, "Bazı kesimler bizim İslam ülkeleri ile ilişkilerimizin gelişmesini istemiyor. Biz, komşularımızla özellikle de İslam ülkeleri ile diyalogumuzu geliştirdikçe onlar bu tür iddiaları ortaya atıyorlar. Bu ideoloji, bırakın ilişkilerimizi geliştirmeyi, diyalog halinde bile olmamızı istemiyor. Adamlar kıtaları aşıp gelerek dibimizdeki komşumuzla irtibat kuruyor ve bu normal karşılanıyor, biz komşu ile iletişime geçince eksen kayması oluyor. Bu doğru değil." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin komşularıyla geliştirdiği ilişkilerin belli kesimlerde hakim olan batıcılık anlayışının da çöküşü anlamına geldiğini kaydeden Yusuf Halaçoğlu, dünya petrolünün yüzde 67'sinin bu bölgede olduğunu, asıl bu bölge ile ilgilenmemenin eksen kayması olduğunu dile getirdi. Dünya nüfusunun az bir kısmını teşkil etmesine rağmen çıkan petrolün yüzde 60'ının ABD ve AB ülkelerinde tüketildiğini söyleyen Halaçoğlu, o ülkelerin bu bölge ile ilgilenmesinin de normal olduğunu belirtti.

Geçmişte NATO ve Varşova Paktı'ndan kaynaklanan soğuk savaş nedeni ile Türkiye ile Rusya'nın birbirlerini adeta düşman gibi gördüğünü hatırlatan Halaçoğlu, "Şimdi gelinen noktaya bakın. Ne oldu da bir anda düşmanlıklarımız bitti. Ortak işler yapıyoruz. Başta turizm ve enerji olmak üzere çok önemli ortak çalışmalarımız var. Zaten olması gereken de buydu. Hatalı olan bizim önceki durumumuz. Yani Rusya'yı bir düşman gibi görmemiz. Bizim bu bölgeye, yani doğu ülkelerine ilgi duymamız kadar normal bir şey olamaz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bugünlerde tarihinin önemli kırılma dönemlerinden birini yaşadığını öne süren Halaçoğlu'na göre Türkiye kalp atışlarını şu anda ABD ve AB'nin atışlarına göre ayarlıyor. Türkiye ABD ve AB'nin nabzını ölçerek nabzının nasıl atması gerektiğine kendisi karar veriyor. Prof. Dr. Yusuf Hallaçoğlu, Türkiye'nin içinde Rusya ve İran'ın da bulunduğu yeni bir pakt kurabileceğine dikkat çekti. AB'nin bir ekonomik kriz yaşadığını ve bazı ülkelerin yakında euro kullanmaktan vazgeçebileceğini kaydeden Halaçoğlu, euro, dolar mücadelesini de doların kazandığını sözlerine ekledi

Kaynak: Cihan

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?