banner15

Halepçe Gazını Satan İşadamı Yargılanıyor

Hollandalı İş adamı Van Anraat'ın sağladığı maddelerle düzenlendiği belirtilen saldırılardan sadece Kuzey Irak'ta, Halepçe köyünde beş bin kişi yaşamını yitirmişti. Savcılar Van Anraat'ın Hollanda'nın 1984'te getirdiği bir ithalat yasağına

Halepçe Gazını Satan İşadamı Yargılanıyor

İslam Özkan / Dünya Bülteni

Hollandalı bir işadamı, 1980'lerde dönemin Irak yönetimine, bunun saldırılarda kullanılacağını bilmesine rağmen tonlarca kimyasal madde sağladığı ve bu şekilde 'soykırıma suç ortaklığı ettiği' için yagılanıyor. 63 yaşındaki hollandalı işadamı Van Anraat'ın avukatları ise sattığı kimyasal maddelerin nerede kullanılacağını bilmesine imkan olmadığını iddia ediyor. Van Anraat'ın sağladığı maddelerle düzenlendiği belirtilen saldırılardan sadece Kuzey Irak'ta, Halepçe köyündeki hardal gazı saldırısı beş bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Savcılar Van Anraat'ın Hollanda'nın 1984'te getirdiği bir ithalat yasağına rağmen Saddam Hüseyin yönetimine satışlarına devam etmiş olduğuna dikkat çekiyorlar. Savcılığın mahkemeye sunacağı kanıtlar arasında Irak'ın kimyasal silah programının eski sorumlusu olan ve Kimyasal Ali lakabıyla anılan Ali Hassan el-Mecid'in ifadeleri de yer alıyor. 

Van Anraat'ın 1980-1988 yılları arasında sağladığı kimyasal maddelerin İran'a karşı da kullanıldığı öne sürülüyor. 2003 yılında verdiği bir mülakatta Van Anraat, Halepçe saldırısının düzenleneceğini bildiği suçlamalarını reddetmişti. Hollandalı işadamı "Halepçe'ye düzenlenen gaz saldırısının görüntüleri şok ediciydi. Ama bu saldırının talimatını ben vermedim" demişti. Savcılar sanığın 1989'dan bu yana bir şüpheli kabul edildiğini ve bu tarihte ABD hükümetinin talebi üzerine İtalya'nın Milano kentinde yakalandığını belirtiyorlar. Daha sonra serbest bırakılan Van Anraat buradan Irak'a gitmiş ve 2003 yılında yönetimin devrilmesine dek ülkede yaşamıştı. Irak'ın ABD öncülüğünde işgali ardından ülkesine dönen işadamı 2004 Aralık ayında Amsterdam'daki evinde tutuklanmıştı.

Çok sayıda gazlı saldırıya suç ortaklığı yaptı

Anraat Halepçe dışısında 1986 ile 1988 yılları arasında Irak'ın kuzeyindeki Goktapa ve Birjinni köyleri ile İran'da da çok sayıda gazlı saldırıya suç ortaklığı yapmaktan suçlanıyor. Savcı Fred Teeven, Halepçe'ye yapılan saldırının ardından, çok az da olsa medyaya yansımasına rağmen Van Anraat'ın Irak'a kimyasal silah üretimi için mal taşımaya devam ettiğini belirtti. İddanamede Anraat'ın Saddam'a biber gazı ve sinir sistemine dokunan diğer gazların üretimi için gerekli malzemeleri taşıyan farklı ülkelerdeki 11 şirketin başında yer aldığı kaydedildi. Anraat ise bu maddeleri sattığını inkar etmeyerek, bunların ne amaçlı kullanılacağını bilmediği iddiasında bulunuyor. Anraat Amerika'nın açtığı bir soruşturma kapsamında 1989 yılında İtalya'da tutuklanmıştı. Ancak daha sonra Irak'a kaçmıştı. 2003 Mart ayında ABD'nin Irak'ı işgalinin başladığı tarihe kadar Irak'ta kalan Anraat, buradan ülkesi Hollanda'ya sığındı. Mahkemenin üç hafta sürmesi bekleniyor. Mahkeme boyunca katliamın tanıkları dinlenecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48