banner15

'Halepçe'de Yapılan Soykırımdır'

Hollanda'da bir mahkeme, Irak'ta 1988'te binlerce Kürdün öldürülmesinin 'soykırım' olduğunu bildirdi. Devrik Irak rejimine kimyasal gaz satan Hollandalı işadamı 15 yıl hapis yatacak.

'Halepçe'de Yapılan Soykırımdır'

Hollanda'da bir mahkeme, Irak'ın Halepçe köyünde 1988'te binlerce Kürdün öldürülmesinin bir 'soykırım' olduğuna hükmetti. Karar, Saddam Hüseyin rejimine zahirli gaz satan Hollandalı işadamı Frans van Anraat'ın yargılandığı davada alındı. 63 yaşındaki Van Anraat'ın sattığı gazlar, Halepçe'de de kullanılmıştı. Hollandalı işadamıysa, soykırıma yardım suçundan aklanmasına karşın, savaş suçlarına iştirakı nedeniyle 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Frans van Anraat
İşadamı sattığı maddelerin nerede kullanıldığını bilmediğini söylüyordu

Irak'ın kuzeyinde Kürtlerin yaşadığı Halepçe köyüne 1988'de kimyasal gazla yapılan saldırıda bir günde 5000'den fazla kişi ölmüştü. Frans van Anraat, Irak'a kimyasal maddeler sattığını kabul etmiş ancak bu maddelerin nerede kullanılacağını bilmediğini söylemişti. Savcılarsa Hollandalı iş adamı, 1984'te konan ihracat yasağına karşın Irak'a kimyasal maddde satmayı sürdürdüğünü belirtmişti. Van Anraat 1989'da Amerikan hükümetinin talebi üzerine İtalya'nın Milano kentinde gözaltına alınmıştı.

Hollandalı işadamı daha sonra Irak'a kaçmış ve 2003 yılına kadar bu ülkede yaşamıştı. Van Anraat Irak'ın 2003'te ABD öncülüğündeki güçlerce işgali sonrası Hollanda'ya dönmüş ve geöen yıl Amsterdam'daki evinde yine gözaltına alınmıştı. Frans van Anraat yargılandığı davada suçlu bulunması halinde 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekti. Hollanda'daki dava, Irak ve İran'da Kürtlere karşı işlenen savaş suçlarıyla ilgili olarak açılan ilk dava olması açısından önem taşıyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48