banner39

Halı sektörünün umudu Obama

Halı İhracatçıları, krizde kaybettikleri ABD pazarını Obama ile yeniden elde etmeyi hedefliyor.

Arşiv 05.04.2009, 21:45 06.04.2009, 07:16
Halı sektörünün umudu Obama

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni  

Halı ihracatının 2009'un ilk üç ayında yüzde 18.6'lık bir düşüş yaşadığını, en büyük pazarlardan olan ABD'ye olan ihracatın da yüzde 24.2 gerileyerek 14.1 milyon dolar olduğunu belirten Yılmaz, kriz nedeniyle kaybettikleri bu pazarı da tekrar ele geçirmeyi umduklarını söyledi.

Türk halı ihracatçıları, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye gerçekleştireceği ilk resmi ziyaret sırasında kendisine özgün Türk motiflerinden oluşan el dokuması bir halı hediye etmeye hazırlanıyor.

Daha önceki ABD Başkanlarına Türk halısı hediye eden ve Obama göreve geldikten sonra da Beyaz Saray'a halı göndermeyi planlayan halıcılar, Obama'nın Türkiye ziyaretini fırsata çevirmeyi amaçlıyor.  

ABD'YE İHRACAT SEKTÖRÜ CANLANDIRACAK

2008'in son çeyreğinde ABD'de de başlayarak tüm sektörleri etkisi altına alan ekonomik krizin etkileriyle Türk halı sektörü, 2009'ın ilk çeyreğini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.6'lık bir düşüşle kapadı.

Ocak-Mart 2009'da halı ihracatı 207.1 milyon dolar olarak gerçekleşirken, aynı dönemde el halısı ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 27.3 azalarak 20.8 milyon dolar, makine halısı ihracatı ise yüzde 17.5 düşerek 186.3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2009'un ilk üç ayında ABD'ye olan halı ihracatında ise ciddi bir düşüş yaşandı. 2008'in Ocak-Mart döneminde ABD'ye 18.6 milyon dolar olan halı ihracatı 2009'un aynı döneminde yüzde 24.2 gerileyerek 14.1 dolar oldu. 2008 yılının toplamında da kriz sebebiyle ABD'ye olan halı ihracatı yüzde 9.9 düştü. 2007 yılında ABD'ye olan halı ihracatı yüzde 93.6 milyon dolarken, 2008'de 84.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

İLK ÜÇ AYDA 14 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı İbrahim Yılmaz, "En önemli pazarımız olan, aynı zamanda krizin merkezi ABD'ye gerçekleştirdiğimiz ihracat ilk üç ayda yüzde 24.2 gerileyerek 14.1 milyon dolar oldu. Bu düşüş sebebiyle ABD'ye yapılan halı ihracatının toplam halı ihracatındaki payı yüzde 6.8 düşmüş ve ABD en büyük pazarımız olma özelliğini kaybederek üçüncü büyük pazarımız olmuştur. Bu ülkeye yaptığımız el halısı ihracatı da yüzde 40 azalarak 3.1 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. ABD Başkanı Sayın Obama'nın gelişini sektörümüz adına fırsata çevirmek istiyoruz. Hem daha önceki dönemlerde Beyaz Saray'da yer alan Türk Halısı geleneğini sürdürerek marka imajımızı korumak, hem de Obama aracılığıyla bu ülkeye olan ihracat kaybımızı telafi etmek istiyoruz" diye konuştu.  

HALI SEKTÖRÜ DE PAKET İSTİYOR

Hükümetin açıkladığı önlem paketlerinin sektörlerine çok etkisi olmadığını hatırlatan Yılmaz,  yapılacak kapsamlı bir önlem paketi ile ekonominin rahatlatılması gerektiğine dikkat çekti.

"Maalesef seçim süreci ekonomik anlamda yapılması gereken çalışmalara engel olmuştur ve çok da zaman kaybedilmiştir. Hükümet bir an önce ekonomik çalışmalara odaklanmalı ve daha önce yüzde 4 büyüme hedef alınarak yapılan bütçenin bir an önce yeni koşullara göre revize edilmesi gerekmektedir" diyen Yılmaz, makro politikaların yeni hedeflere göre hızla hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?